O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

V ČR roste podíl firem, které platí opravdu vysoké daně z příjmu

Minulý rok byl z hlediska hospodaření firem v Česku příznivější než rok 2020. Z dostupných daňových přiznání vychází, že nulový anebo záporný hospodářský výsledek v roce 2020 vykázalo 51 procent firem, zatímco loni to bylo necelých 49 procent. Uvádí to dnešní analýza poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která disponuje nejrozsáhlejší databází finančních výkazů v ČR a na Slovensku. Z dat Dun & Bradstreet dále vyplývá, že za daň z příjmu za rok 2021 odvedl největší podíl firem za posledních sedm let. Od roku 2015 také kontinuálně roste podíl firem, které na dani z příjmu zaplatí více než milion korun.

Do analýzy Dun & Bradstreet vstoupily všechny akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným, které v letech 2015 až 2021 zveřejnily své finanční výkazy.

„Rok 2020 byl charakterizovaný ochromením ekonomiky v důsledku vypuknutí pandemie onemocnění COVID-19, která měla na podnikatele výrazný dopad. Zdá se, že v uplynulém roce množství firem našlo způsoby, jak s novou situací bojovat. Aktuální čísla ukazují, že podíl firem, které neodvedou daň z příjmu do státního rozpočtu, je druhý nejnižší od roku 2015,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že se však stále jedná o vysoký počet. Dále dodává: „Příznivou zprávou pro státní rozpočet je ale fakt, že od roku 2015 roste podíl společností, které na dani z příjmu zaplatí více než jeden milion korun.“

V roce 2021 každá čtvrtá firma zaplatila státu daň z příjmu v rozpětí od jedné koruny do sto tisíc korun. Mezi sto tisíci a milionem zaplatilo 15 procent společností, přičemž podíl společností, které odvádí daně v tomto intervalu je v posledních pěti letech stabilní. Od hranice jednoho milionu korun podíl firem kontinuálně roste. Od milionu do deseti milionů na dani z příjmu odvedlo téměř devět procent společností, zatímco v roce 2020 to bylo sedm procent a v roce 2015 mírně přes pět procent. Stejný trend vykazují firmy s daní v intervalu od deseti do sto milionů korun. V tomto pásmu daň odvádí přes dvě procenta podniků, o jeden procentní bod víc než v roce 2020, zatímco v období mezi lety 2015 až 2018 se jednalo o méně než jednu firmu ze sta. V nejvyšším sledovaném pásmu, nad sto milionů daň z příjmu v roce 2021 do státní kasy zaplatilo 0,24 procent firem, zatímco v letech 2019 až 2020 to bylo 0,1 procent subjektů.


(29. 12. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6797)