O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

V ČR nyní převažují obchodní společnosti s jedním vlastníkem

Stále narůstá podíl obchodních společností s jedním vlastníkem. V roce 2005 se jednalo o 46 % obchodních společností, v roce 2010 to bylo 50 %, a v roce 2015 je to již 57 %. Naopak se snižuje podíl obchodních společností jak se dvěma, tak i více než dvěma vlastníky. Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu Informaceofirmach.cz obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

Czech Credit Bureau, které analýzu provedlo, uvádí, že u společností s jedním vlastníkem je ovšem nejvyšší míra bankrotů (1,98 %), nejnižší míru bankrotů naopak vykázaly společnosti s více než dvěma vlastníky (1,26 %). Míra bankrotů u společností se dvěma majiteli je 1,46 %.

Čím si vysvětlit oblibu společností s jedním vlastníkem? „Rozhodování jednoho vlastníka je jednodušší a rychlejší, nevyžaduje hledání kompromisů. Jeden majitel má vše ve své režii, nemusí spoléhat na druhé. Rozhodování více lidí je obvykle složitější, vyžaduje trpělivost a schopnost naslouchat jiným, což jsou vlastnosti, které patrně mnoha lidem chybějí,“ domnívá se Věra Kameníčková, analytička Czech Credit Bureau.

Pro společnosti s jedním vlastníkem je charakteristické, že mají v naprosté většině (93 %) méně než 20 zaměstnanců. Společnosti s více jak dvěma vlastníky mají podíl malých firem nižší (88 %).

Délka fungování obchodních společností

Nejkratší dobu působí na trhu společnosti s jedním vlastníkem a nejdéle naopak společnosti s více jak dvěma vlastníky. Konkrétně déle než deset let fungují na trhu necelé dvě třetiny obchodních společností s více jak dvěma vlastníky. U společností se dvěma vlastníky funguje více než deset let polovina firem, u společností s jedním vlastníkem pak pouze dvě pětiny.

Společnosti s jedním vlastníkem jsou tedy mnohdy mladší a zároveň vykazují i největší obměnu. „V roce 2014 na jednu zaniklou společnost s jedním vlastníkem připadlo 6,2 nově založených společností s jedním majitelem. U společností se dvěma vlastníky to bylo 4,3 a u těch s větším počtem vlastníků pouze 2,1 nově založených společností,“ říká Věra Kameníčková.

U společnosti s více než dvěma vlastníky pak existuje největší podíl těch, které účetní závěrky nezveřejňují vůbec, je to rovná polovina z nich. O něco lepší je situace u zbylých dvou kategorií, kdy závěrky nezveřejňuje 45 % společností s jedním vlastníkem a 43 % společností se dvěma vlastníky.


(6. 10. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2044)