O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

V ČR chybějí desítky tisíc IT odborníků a kovid problém ještě eskaluje

V České republice je v současnosti více než 300 tisíc IT odborníků. Přesto to nestačí a je jich potřeba mnohem více. Řádově jich chybí další desítky tisíc a sehnat se téměř nedají. Složitá kovidová situace a související zrychlení digitalizace ještě zvýšily jejich potřebu a je jasné, že dnes chybí specialisté na IT napříč obory. Upozorňují na to mnozí zaměstnavatelé.

V drtivé většině IT odvětví má Česká republika de facto nulovou nezaměstnanost. Situace kolem covid-19 nahrála bezprecedentnímu zrychlení přechodu do online digitálního světa, a IT odborníků – respektive lépe řečeno IT vzdělaných lidí – je potřeba čím dál tím více. Toto platí téměř pro jakékoliv odvětví ekonomiky.

Konkrétní pozice, které podle portálu Profesia.cz nejvíce chybí, jsou IT konzultant, správce informačního systému, systémový administrátor, IT analytik, Java programátor a softwarový inženýr. Tyto odborníky shánějí firmy napříč trhem. Dost jich není téměř nikde. Přitom problém nedostatku těchto specialistů je dlouhodobý a v posledních dvou letech ještě eskaloval.

IT odborníci chybí například v bankách a pojišťovnách. „Projekty napříč Evropou přibývají, my rosteme a průběžně máme otevřených zhruba deset volných IT pozic. Nejčastěji hledáme IT Business Analytiky, IT Architekty, aplikační analytiky či systémové administrátory,“ popisuje Kateřina Krist, HR manažerka BNP Paribas Cardif Pojišťovny, která má v Praze interní IT Hub, vyvíjející aplikace pro jednotlivé pobočky pojišťovny v Evropě.

Také IT společnost MIBCON hledá odborníky v podstatě nepřetržitě, zejména JAVA programátory a konzultanty zaměřené na různé moduly systému SAP. „Není to rozhodně jednoduchá disciplína,“ konstatuje Antonín Cihlář, ředitel poradenství MIBCON.

V celkovém pohledu je nejvyšší poptávka po IT odbornících v Praze a v Brně, kde se koncentrují velké mezinárodní technologické firmy. Podle údajů Profesia.cz nabídky v těchto dvou metropolích představují téměř polovinu z celkového počtu.

Odborníci na IT chybí i v konzultačních společnostech. „V Accenture v současné době hledáme desítky IT specialistů napříč celým oborem. Nejžádanější jsou momentálně odborníci v oblasti cloudu a kybernetické bezpečnosti. Uplatnění u nás mohou najít i čerství absolventi vysokých škol, zejména technického a ekonomického zaměření,“ říká manažer náboru Accenture v ČR Petr Bujalka.

Rekvalifikace směřuje i do IT

Lidé se v této oblasti stále školí. „Zaměstnanci i uchazeči se v IT dovednostech chtějí neustále zlepšovat, aby zvyšovali svou kvalifikaci a cenu na trhu práce,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy GOPAS. „Zaznamenáváme zvýšený zájem o odborné kurzy i konference ze strany těch, kteří hledají v IT oblasti nové kariérní možnosti. Velká část z nich se zaměřuje na získávání programátorských znalostí a dovedností, nejčastěji na Javu a C#. Ve stále více případech potom mají zájem o zvyšování kvalifikace v IT i ženy,“ dodává.

A to potvrzují i firmy samotné. Mezi zájemci sice stále převažují muži, ale postupně se objevují i ženy. „Je to tak. A to nejen u pozic, které nejsou čistě IT, jako je třeba projektová manažerka. Udělalo mi například radost, že na pozici testera – testerky webových aplikací, se nám dokonce přihlásilo více žen než mužů,“ dodává Antonín Cihlář, ředitel poradenství MIBCON.

V BNP Paribas Cardif Pojišťovně se ženy také hlásí na IT pozice, i když spíše na místa typu IT Business Analytik nebo Projektový manažer, která jsou spojená s byznysem a nejsou zcela výhradně technická.


(4. 10. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6127)