Česká republika je se svou vysokou zaměstnaností na třetí příčce v pořadí zemí Evropské unie. V prvním čtvrtletí u nás tato míra dosahovala 79,2 %. Na chvostu žebříčku se nachází Řecko se zaměstnaností hluboko pod 60% hranicí.
Z hlediska zaměstnanosti osob ve věku 20 až 64 let je na tom nejlépe Švédsko a Německo, což potvrzuje Ilona Mendlová z odboru statistiky trhu práce ČSÚ: „V prvním čtvrtletí byla míra zaměstnanosti ve Švédsku na úrovni 81,4 %. S odstupem skoro 24 procentních bodů skončilo na opačném konci žebříčku Řecko následované Itálií, Chorvatskem a Španělskem, kde nepracuje víc než třetina lidí v produktivním věku.“
V prvním kvartálu byla průměrná míra zaměstnanosti v zemích Evropské unie 72,3 %. 75% hranici zaměstnanosti překročilo celkem deset států.
V rámci sousedních zemí mělo nejvyšší míru zaměstnanosti Německo (79,5 %). Rakousko dosáhlo 75,2 %. Slovensko se s mírou zaměstnanosti 71,9 % takřka vyrovnalo evropskému průměru. V Polsku byla celková zaměstnanost zhruba o 8 procentních bodů nižší než u nás.
Největší mezičtvrtletní nárůst zaměstnaných osob zaznamenaly Rumunsko a Malta. Pokles se nejvýznamněji dotkl Estonska. V Česku se počet zaměstnaných zvýšil o 0,6 %.
Vysoká zaměstnanost v ČR souvisí jednak s růstem světové ekonomiky, jednak zřejmě s dobrým poměrem cena/výkon - tedy výkonnosti zaměstnanců ku jejich mzdám. Lze ovšem očekávat, že s prudce rostoucími mzdami se tento poměr bude zhoršovat.