O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

V Asii se prosazuje městská hromadná doprava bez řidičů (i video)

Až 24 pasažérů v jednom mikrobusu, relativně nízká cena a především - jízda bez řidiče. Tak vypadá nový společný projekt společností SMRT Services (singapurský provozovatel MHD) a 2 Getthere (2getthere). V Singapuru má být tato forma městské hromadné dopravy k dispozici již na konci roku a v plánu je rychlé šíření této technologie v regionu Asie a Tichomoří. Nejde zdaleka o jediný podobný projekt - mikrobusy, automobily, ale i nákladní automobily bez řidičů jsou testovány v rámci řady projektů - zde však půjde o plnohodnotné nasazení v praxi. Byť s jistými omezeními, o kterých je řeč dále.

Vozidla společnosti 2getthere jsou podle výrobce unikátní v tom, že jsou schopna fungovat autonomně - tedy bez řidiče - také ve špatném počasí, přičemž k navigaci využívají uměle vytvořené orientační body podél trasy. Vozy třetí generace, které budou použity v uvedeném projektu, pojmou až 24 pasažérů a dosahují rychlosti až 40 kilometrů v hodině..

Využití uvedených autonomních vozů se nyní předpokládá na takzvané poslední míli - tedy od poslední zastávky "standardní" MHD do místa určení (a zpět). Jako příklad SMRT Services a 2 Getthere udávají třeba přepravu ze zastávky autobusu k cílové budově v rámci rozlehlých vysokoškolských areálů nebo nemocnic.

Pokračování textu pod obrázkem.

Autonomní mikrobus. Foto: SMRTAutonomní mikrobus. Foto: SMRT

Jak už bylo zmíněno, mikrobusy jezdí maximálně rychlostí 40 km/h, jsou kompletně elektrické s využitím LiFePO4 akumulátorů. Po cestě jsou navigovány prostřednictvím magnetických orientačních bodů, současně ale detekují překážky na trase a v případě, že jim brání v cestě, zastaví.

I když tedy nejde o plně autonomní mikrobus, který by bylo možno použít ve standardním městském provozu, jde o velmi slibné řešení - především proto, že je možné jej nasadit do provozu rychle. Trasy vozidel jsou sice omezené na místa, kde je k dispozici navigační systém, ale to jsou koneckonců třeba tramvaje také. Lze tak očekávat, že se podobné systémy začnou běžně objevovat ve městech už v nejbližší dekádě. Narozdíl od plnohodnotných autonomních vozidel schopných fungovat v běžném provozu je totiž tato technologie již funkční - a lze tu očekávat výrazně jednodušší povolovací řízení.

A jak vypadá podobný systém v praxi ukazuje následující video (starší verze vozů):

 


(23. 4. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

cena
Zajimala by mne cena....

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2473)