O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Úspory domácností v ČR: Kde se spoří nejvíce?

V uplynulých dnech zveřejnila společnost ING svou správu o úsporách tuzemských domácností. Možná, že jste z ní už útržky zaznamenali. Pojďme se na ní podívat podrobněji. Základní zjištění zní, že výsledky Indexu úspor domácností za druhý kvartál ukazují, že by Češi při výpadku příjmů přežili 4 měsíce a šest dní. V meziročním srovnání je to o dva týdny a oproti minulému čtvrtletí dokonce o 3 týdny více. Ale to zdaleka není vše, co by nás mělo zajímat.

Růstový trend vykazuje podle ING i Index potenciálu spoření. Kdyby chtěly, mohly by české domácnosti ušetřit až 32 % svých příjmů, zatímco v minulém roce i minulém čtvrtletí to bylo o 3 % méně.

„Poprvé za dobu, co oba indexy sledujeme, se Index úspor domácností přehoupl přes hranici čtyř měsíců a Index potenciálu spoření přes 30 %,“říkáLibor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a doplňuje: „Zdá se, že orientace Čechů v osobních financích je čím dál lepší, dokážou si určovat priority a myslet dopředu. To je pro finanční budoucnost českých domácností jen dobře. Určitý vliv na růst úspor zřejmě mají i nadále přetrvávající obavy domácností z dalšího vývoje ekonomické situace v Čechách a i v zahraničí.“

Nejlépe jsou na tom s úsporami tradičně domácnosti vysokoškoláků, které mají naspořeno v průměru na více než půl roku. Nejhůře jsou na tom lidé se základním vzděláním, kteří by dokázali chod domácnosti financovat jen asi dva a půl měsíce. Z regionálního pohledu mají nejvíce naspořeno Pražané a Středočeši, a to přibližně na čtyři a půl měsíce.

Potenciál spoření stoupl jak v meziročním, tak i v čtvrtletním porovnání o 3 %. Příjmy českých domácností převyšují jejich výdaje v průměru o 32 %. Nejlépe jsou na tom vysokoškolsky vzdělaní, kteří by dokázali ušetřit až 41 % příjmů, pokud by chtěli. Naopak lidé se základním vzděláním by mohli odkládat stranou pouze 25 % příjmů. Z regionálního pohledu mají vyšší spořicí potenciál Čechy než Morava.


(11. 9. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1403)