O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Úspory českých domácností: Nižší než jaře, vyšší než loni

Index úspor domácností oproti předchozímu čtvrtletí výrazně klesl. V porovnání s minulým kvartálem by Češi při výpadku příjmů zvládli financovat chod domácnosti po dobu, která je o více než měsíc kratší oproti údajům z letošního jara – konkrétně tři měsíce a tři dny. V meziročním srovnání jde o třídenní pokles. Konkrétně jde o ING Bank Index úspor domácností. A další ukazatele?

Souběžně s výše uvedeným indexem se snížil i ING Bank Potenciál spoření, který vykazuje kvartální pokles o 7 %. Ten znamená, že by Češi mohli průměrně uspořit 25 % svých příjmů. Informace vyplynuly z průzkumu, který ING Bank pravidelně realizuje v rámci projektu Svět spoření.

„Za bezmála tříleté období sběru dat o úsporách českých domácností lze vysledovat, že právě ve třetím kvartálu roku pravidelně dochází k výraznějšímu poklesu finanční rezervy. Mohou za to pravděpodobně náklady na dovolenou a další letní a prázdninové aktivity a zřejmě i náklady spojené se začátkem nového školního roku jako školní pomůcky, nové oblečení či poplatky za zájmové kroužky dětí. Toto období tak pro řadu rodin představuje jedno z výdajově nejnáročnějších v roce,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a doplňuje: „V žádném případě to ale neznamená, že Češi přestávají spořit. Pokud se podíváme na dlouhodobou křivku spoření domácností, trend je stále rostoucí.“

Detailní výsledky ING Bank Indexu domácností ukazují, že lidé se základním vzděláním nemají vytvořenu finanční rezervu ani na dva měsíce. Naopak nejlépe jsou na tom již tradičně vysokoškolsky vzdělaní, kteří mají finanční rezervu na čtyři měsíce. Z regionálního pohledu mají nejvíce naspořeno Pražané a Středočeši, a to na tři a půl měsíce, zatímco Moravané na tři a Češi (bez Prahy a středních Čech) na necelé tři měsíce.

V kvartálním srovnání klesl ING Bank Potenciál spoření o 7 %, tj. na 25 %. Znamená to, že příjmy domácností převyšují jejich výdaje o 25 % a lidé by tak mohli odkládat čtvrtinu svých příjmů, pokud by chtěli. Zatímco lidé se základní vzděláním a bez maturity by dokázali spořit pětinu příjmů, ti s maturitou a vysokoškolským vzděláním téměř třetinu (30 %). Z regionálního pohledu má největší spořicí potenciál Morava, kde by lidé mohli odkládat 27 % příjmů, zatímco v Čechách je to 23 % a v Praze 25 %.


(18. 11. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1535)