Říjen 2021 se nesl ve znamení výrazného zvyšování úrokových sazeb hypoték. Na začátku listopadu překvapila ČNB nečekaným navýšením základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Hypotéky tak budou nevyhnutelně dále zdražovat a pro některé klienty to může znamenat potíže. Za předpokladu, že se úrokové sazby v příštím roce vyšplhají na 4,5 %, vzroste u hypotéky na 2,5 milionu korun sjednané v polovině roku 2017 s pětiletou fixací splátka o třetinu.
Podle Ondřeje Šmakala, generálního ředitele Orka Ventures, je nejprudší zvýšení úrokových sazeb od roku 1997 ze strany České národní banky na místě. "Stimulovat dál levnými penězi ekonomiku, která je kvůli nedostatku pracovních sil a rozsáhlým výpadkům v dodávkách surovin a komponentů tak jako tak na hraně svých aktuálních možností, by byl čirý nesmysl. Pouze by se tak dál přiživovala inflace, aniž by to mělo výraznější dopad na zrychlení hospodářského růstu České republiky," říká.
Na druhou stranu ale podle něj není rozumné čekat od měnové politiky ČNB rychlé zázraky. Těžší přístup k úvěrům sice má potenciál situaci na trhu zklidnit a postupně vrátit inflaci na normální úroveň kolem 2 %, proti efektu zvýšení úrokových sazeb ale bude stát velmi silný protivník – enormní úspory českých domácností.
"Jen od začátku pandemie lidé navýšili svoje vklady na netermínovaných bankovních účtech o více než čtvrtinu. Nominálně to představuje těžko představitelných 600 miliard korun," upozorňuje Šmakal a dodává: "Značná část těchto peněz na účtech skončila proto, že je kvůli uzavřeným obchodům a později i kvůli výpadkům ve výrobě a dodávkách nejrůznějšího zboží zkrátka nebylo jak utratit. Lidé tak mají na budoucí spotřebu velmi dobře nabito. Polštář na účtech je dokonce tak velký, že řada domácností nebude mít problém si za nové zboží připlatit ještě o něco víc, pokud na něj v obchodech nebo třeba i autosalonech narazí. Vysoká míra inflace z reálné hodnoty těchto finančních polštářů samozřejmě pomalu ale jistě ukrajuje a lidé by tak ve svém vlastním zájmu měli nastřádané peníze spíše vhodně investovat. Minimálně v krátkodobém horizontu se však nedá očekávat, že statisíce drobných střadatelů najednou začnou diverzifikovat své finanční prostředky a investovat."
Během letošního října došlo prakticky každé dva až tři dny u nějaké banky k navýšení úrokových sazeb u hypoték. Výjimkou přitom nebyl ani opakovaný růst sazeb v průběhu jednoho měsíce u stejné banky. Jedním z důvodů pro stabilní růst úrokových sazeb hypoték jsou ceny takzvaných úrokových swapů. Od nich lze do jisté míry odvozovat cenu zdrojů pro banky a jejich ceny už více než rok průběžně rostou.
Na začátku listopadu ovšem bankovní rada ČNB přistoupila již ke čtvrtému letošnímu zvýšení dvoutýdenní repo sazby, a to o 125 bazických bodů na 2,75 %, což předčilo veškeré predikce. „ČNB doslova šokovala. Změna základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu je třetí největší změnou v historii. Díky tomuto kroku jsme se dostali na repo sazbu, kterou jsme naposledy měli před 13 lety,“ komentuje rozhodnutí bankovní rady ČNB David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance.
Hypotéky tak budou nevyhnutelně zdražovat. „Je složité odhadovat reakci bank, ale po předchozím zvýšení repo sazby reagovaly bouřlivě. Během posledního měsíce došlo ke zvýšení nejtypičtějších fixací a LTV o 0,5 až 0,7 procentního bodu,“ říká Eim a dodává, že je na čase začít se smiřovat s myšlenkou, že v roce 2022 budou sazby na 5 % a klidně i výše.
Hlavně u té části klientů bank, kterým budou v první polovině roku 2022 končit nejběžnější pětileté fixace úrokové sazby, mohou nastat potíže. Tito klienti si hypotéky sjednávali v roce 2017 se sazbami přibližně kolem 2 %, mnohdy i pod touto úrovní. „Pokud si klient vzal hypotéku na dva a půl milionu korun v polovině roku 2017 s roční sazbou 2,05 procenta a s fixací na pět let, splácí aktuálně asi 9 300 korun měsíčně. V polovině příštího roku ho čeká konec fixace a dá se předpokládat, že sazby dosáhnou úrovně kolem 4,5 procenta p. a. To by znamenalo zvýšení měsíční splátky úvěru asi o třetinu na 12 130 korun,“ vypočítává David Eim s tím, že v dalších pěti letech takový klient zaplatí za hypotéku o asi 255 tisíc Kč více, než kdyby se sazby nezměnily.