O poklesu úrokových sazeb z hypotéčních úvěrů se píše stále dokola - přijde pokles, pokles, pokles, mírný růst a zase pokles... Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu klesly a dokonce prý padl historický rekord. V červnu minulého roku byla průměrná úroková sazba 2,95 procenta, letos v březnu byla tato hranice pokořena a ukazatel Fincentrum Hypoindex klesl na 2,93 procenta.
S poklesem úrokových sazeb většinou stoupá počet zájemců o hypoteční úvěr. Jinak tomu zřejmě nebylo ani v březnu. Klientů, kteří si v březnu sjednali hypotéku, bylo o 2 428 víc než minulý měsíc. Hypoteční smlouvu uzavřelo 8 270 klientů. Nutno ovšem dodat, že počátkem roku brzdil objem hypoték nový Občanský zákoník.
V březnu byly sjednány hypotéky v objemu 13,796 miliard korun, což je o 4,277 miliard víc, než tomu bylo v únoru. Objemy jsou nejvyšší za posledního půl roku. Vyšší byly naposledy v říjnu loňského roku, kdy přesáhly 14 miliardovou hranici. Rekord objemů stále drží červen minulého roku, kdy byly sjednány hypotéky v celkovém objemu přes 17 miliard korun.
„Stejně jako v loňském roce i letos vedl jarní konkurenční boj ke snížení sazeb. Došlo tak k prohloubení dosavadního dna Fincentrum Hypoindexu při rekordních březnových objemech. Banky pokračovaly ve snižování sazeb ve formě akčních nabídek i v dubnu, kdy nejsou nijak výjimečné nabídky pětiletých fixací pod 2,6 % bez jakéhokoliv dodatečného produktu, březnové dno tak nemusí být pro letošní rok konečné,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.
Dalším důvodem, proč jsou sazby stále na nízké úrovni, je zřejmě to, že banky mají nadbytek likvidity, kterou nemají kam umístit. Hypotéky jsou však pro ně stále zajímavým kompromisem mezi rizikem a výnosem.
I letos bude patrně důležitou roli hrát refinancování. Například před pěti lety v lednu byla průměrná úroková sazba 5,74 procenta, takže splátky úvěru budou rozhodně méně zatěžovat rodinný rozpočet. Nejvyšší sazba podle Fincentrum Hypoindexu byla v srpnu roku 2008, tehdy se vyšplhala až na rekordních 5,82 procenta.