Úrokové sazby u hypoték jsou opět - poněkolikáté v řadě - nejníže v historii a je prý pravděpodobné, že stále nedosáhly svého dna. V říjnu průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů klesla na 2,51 procenta. Financování nákupu či rekonstrukce nemovitosti s hypotékou je tak nejvýhodnější v historii. Plyne to z Fincentrum Hypoindexu.
Úrokové sazby kolem dvou procent u pětiletých fixací nejsou žádnou vzácností, při troše štěstí a dobrém vyjednávání s bankou však mohou získat klienti i hypotéku s úrokovou sazbou 1,79 procenta.
„V situaci, kdy se průměrný roční výnos desetiletého českého státního dluhopisu pohybuje okolo 0,8 procenta, se průměrné sazby hypotečních úvěrů zdají být stále relativně vysoko,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.
I přesto, že úrokové sazby stále klesají, zájem o hypotéky není nijak alarmující. V říjnu si hypoteční úvěr sjednalo 7 724 lidí, což je o 578 méně než v září. Objemy v říjnu dokonce klesly o jednu miliardu, tedy na 12,825 miliard korun.
Banky nezlevňují jen nejběžnější tříleté a pětileté fixace. Velice nízko se pohybují i desetileté fixace u hypoték.
„Levné financování delších sazeb na trhu umožnilo bankám výrazně zlevnit i delší fixace, kde banky vidí významný benefit ve stabilitě klienta a jsou ochotny tomuto účelu obětovat část marže. Za situace, kdy jsou klienti stále méně ochotni přijmout pasivně jakoukoliv nabídku banky, je toto řešení oboustranně zajímavé,“ dodává Josef Rajdl.
Na podzim některé banky pořádají tzv. Hypoteční týdny. V těchto dnech je možné sjednat si hypoteční úvěr ještě výhodněji, než tomu bylo doposud. Většinou je v podmínkách, že do určitého data musíte podepsat i smlouvu o hypotečním úvěru.
Úrokové sazby ovšem klesají i mimo tyto slevové akce. Klienti by si však měli dávat pozor na podmínky, za kterých nižší sazbu získají. Ne vždy se totiž nejnižší úroky vyplatí, zvlášť když se k tomu připočítá například nutnost uzavření nějakého pojištění, kreditní karta nebo další balíčky či služby.