Svářeči, operátoři výroby, ale i inženýři. Pozice, které na českém trhu práce kriticky chybí, by mohli nyní obsadit pracovníci z Ukrajiny. Podle informací agentury Grafton Recruitment celá řada těchto lidí ztratila práci v důsledku konfliktu na Donbasu a nyní hledá uplatnění v zahraničí.
„Stále více firem zaměstnává cizince, protože je k tomu dohnala ekonomická realita: na současném pracovním trhu panuje fakticky plná zaměstnanost. Kromě přetahování zaměstnanců od konkurence je získávání nových zaměstnanců ze zahraniční jedinou alternativou, jak zaplnit již otevřená pracovní místa anebo jak nepřijít o zakázky, které si nábor nových pracovníků vyžádají,“ říká Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment, s tím, že podle Českého statistického úřadu pochází nejvíce zaměstnaných cizinců ze Slovenska, Ukrajiny, Vietnamu, Polska, Rumunska, Bulharska, Ruska, Německa a Maďarska a nejčastěji obsazují pestrou škálu pozic - od dělnických profesí ve zpracovatelském průmyslu přes stavebnictví, maloobchod, sdílené podnikové služby až po vysoce kvalifikované pozice ve vývoji a výzkumu či v oboru informačních technologií.
Zaměstnávání cizinců přináší manažerům firem mnohá úskalí: od náročnějšího procesu náboru a výběru, přes zvládání dodatečné administrativy v souvislosti s pracovním povolením či víz u cizinců ze zemí mimo EU, až po zvládání jazykově-kulturních odlišností. „A to vše přináší další náklady. Nelze tedy tvrdit, že cizinci jsou levnější než čeští zaměstnanci. Zaměstnavatelé navíc ze zákona musejí za stejnou práci zaplatit stejnou mzdu bez ohledu na státní příslušnost zaměstnance, takže nemohou ušetřit na mzdě, jak si mnozí myslí,“ vysvětluje Ježek a dodává: „Přesto se firmy dnes z mnoha oborů musí na zahraniční pracovníky orientovat, aby jimi vyvážili nedostatek volných lidí v ČR.“
Velké šance zaměstnavatelům nyní dává nedávno přijatá úprava zákona o zaměstnanosti, která umožnila pracovním agenturám, aby k výkonu práce mohli být dočasně přidělováni i cizinci ze zemí mimo EU, kteří jsou držiteli zaměstnanecké karty, modré karty nebo povolení k zaměstnání. „Tato novela zákona tak otevírá prostor pro legální zaměstnávání Ukrajinců skrze české pracovní agentury, což je pozitivní změna pro všechny české zaměstnavatele. Očekáváme, že by český pracovní trh mohly nyní posílit vyšší stovky pracovníků z Ukrajiny,“ uzavírá Ježek.