O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Úhrady z vydobytých nerostů: Šance pro vyšší příjmy státního rozpočtu

Ministerstvo financí vypracovalo analýzu finančních dopadů platného horního zákona a navazujících právních předpisů. Z analýzy vyplývá, že dosavadní úhrady těžebních společností jsou pro stát nevýhodné a je potřeba zásadně změnit způsob výpočtu úhrad a jejich rozdělování.

Ministerstvo financí navrhuje zjednodušení a zprůhlednění postupu při výpočtu a vybírání úhrad, změnu rozpočtového určení těchto úhrad hrazených těžebními společnosti do veřejných rozpočtů.

Tato opatření by kromě zjednodušení a zpřehlednění systému přinesla podle MF ČR veřejným rozpočtům více než 3,6 mld. Kč dodatečných příjmů. Obecní rozpočty by i přes obrácení podílu rozpočtového určení úhrady z 75% na 25% získaly o téměř 600 mil. Kč více, státní rozpočet by byl posílen o více než 3 mld. Kč ročně.

Zbytečné nejasnosti

Používaný vzorec pro výpočet úhrady i samotný text vyhlášky o podrobnostech placení úhrad obsahují podle MF ČR četné nejasnosti, které vytvářejí prostor pro spekulace, což ve svém důsledku vede k tomu, že výpočet úhrad není jednoznačný. Kvůli nevhodně nastavenému vzorci rovněž není v žádném případě dosahováno vyhláškou stanovených procentních sazeb.

„Je alarmující, že přestože vyhláška u některých surovin stanovuje sazbu ve výši 10 %, reálná výše úhrady v roce 2012 činila necelé 1 % z tržeb“, uvedl ministr financí Andrej Babiš. „Je nezbytné, aby nerostné bohatství České republiky bylo ohodnoceno skutečně spravedlivě. Nemůžeme si dovolit takto netransparentní systém,“ dodal.

Ministerstvo financí proto navrhuje změnu vzorce tak, aby podnikatel odváděl úhradu za surovinu skutečně vytěženou bez ohledu na to, zdali byla prodána a za jakou cenu. Ministerstvo financí také požaduje uplatnění zásady, aby jediným držitelem povolení k těžbě a plátcem úhrady byl držitel dobývacího prostoru. Tímto krokem se podle MF ČR předejde případům, kdy firma vlastnící dobývací prostor sama netěží, ale dobývací prostor pronajímá jiné společnosti s tím, že mezi těmito společnostmi existuje smlouva, ve které je za komoditu stanovena cena, která neodpovídá reálným cenám na trhu.

Ministerstvo financí zároveň bude podle svých zástupců prosazovat nové nastavení výše sazeb tak, aby odpovídaly současným ekonomickým i přírodním podmínkám těžby v České republice a změnu poměru rozdělení příjmů z úhrad z vydobytých nerostů mezi státní rozpočet a obce.


(18. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1003)