O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Účtenková loterie - Účtenkovka: Jak funguje, jak se registrovat

Účtenková loterie, nebo také EET loterie, má motivovat zákazníky ke sběru účtenek z elektronické evidence tržeb. Účtenky, které získají, mohou registrovat a vyhrát finanční i věcné ceny. Jak Účtenkovka funguje, jaké jsou ceny, jak se registrovat, jak vkládat účtenky a jak to všechno vlastně přesně souvisí s EET? Právě tomu se věnujeme dále.

Web loterie k EET, Uctenkovka.cz
Web loterie k EET, Uctenkovka.cz
Elektronická evidence tržeb, tedy EET, má státu pomoci lépe vybírat daně. Protože ale kontrola vydávání správných účtenek není snadná, Ministerstvo financí doufá, že mu s ní pomohou i občané. A chce je k přebírání účtenek motivovat losováním o ceny. "Pomocí účtenkové loterie chceme posílit obecný názor, že vydávat a brát si účtenku je zcela normální a samozřejmé. Je to standard, na nějž jsou zvyklí obyvatelé mnoha evropských zemí, a já věřím, že se k nim brzy připojíme,“ vysvětluje hlavní důvod zavedení Účtenkovky ministr financí Ivan Pilný.

Dodejme, že k účasti v loterii k EET se přihlašují zákazníci s účtenkami, nikoli podnikatelé. Účtenka každého podnikatele, který spadá pod režim EET, může být do soutěže přihlášena bez dalších podmínek. Pokud by tedy vydával falešné účtenky, hrozí riziko odhalení. Stále ale samozřejmě existuje možnost, že účtenku nevydá vůbec - a zde loterie zřejmě nepomůže vůbec, protože patrně jen málo zákazníků bude trvat na vydání účtenky jen kvůli účasti v loterii. Nicméně až realita ukáže.

Kdy a jak loterie startuje

Účtenky pro účtenkovou loterii se začaly sbírat od 1.10.2017 - a od té doby funguje i web uctenkovka.cz a mobilní aplikace Účtenkovka. Co lze vyhrát? Ministerstvo financí slibuje hlavní cenu jeden milion korun, automobil a 21 023 dalších cen. Jaký zájem lze o loterii čekat? Z průzkumu, který pro Ministerstvo financí provedla agentura STEM, plyne, že se do hry chce zapojit nadpoloviční většina obyvatel. Dvě pětiny dotázaných přitom předpokládají, že budou hrát vícekrát týdně a třetina z nich denně. Dodejme, že od jednoho obchodníka lze za den registrovat do loterie pouze jednu účtenku - aby se předešlo situaci, kdy si nakupující budou schválně dělit nákup na více částí, aby měli více účtenek - a tedy větší šanci na výhru. Vlastní účast v loterii Účtenkovka je pro zákazníky zdarma.

Jak registrovat účtenky pro EET losování

Od 1.10. tedy lze účtenky registrovat do Účtenkovky. Jak na to? Možností je několik. Účtenky lze registrovat přes mobilní aplikace pro Android, iOS a Windows nebo na webu uctenkovka.cz. Na mobilu přitom stačí účtenku vyfotografovat a většina údajů z ní se načte automaticky. Pozor ale, první zkušenosti ukazují, že ne vždy se údaje načtou správně. Je tedy třeba je zkontrolovat a ty, které se načetly špatně, opravit. Na webu uctenkovka.cz se pak účtenky zadávají ručně. Je třeba vložit svou e-mailovou adresu, telefon, kód FIK nebo BKP z účtenky, DIČ obchodníka, datum tržby, celkovou částku, čas tržby a zaškrtnout, zda je podle údajů na účtence tato vydána v režimu běžném nebo zjednodušeném. Potom už stačí stisknout tlačítko Zaregistrovat účtenku.

Jaké účtenky lze registrovat

Jak už bylo zmíněno výše, účtenková loterie souvisí s EET, tedy s elektronickou evidencí tržeb. Lze tedy registrovat každou účtenku vystavenou podle zákona o EET. Jak ji zákazníci poznají? Obsahuje bezpečnostní kódy FIK a BKP. Tu by nyní měl vystavit téměř každý obchod, restaurace, hotel nebo penzion v ČR. Výjimkou jsou obchody, které prodávají jen vlastní zboží, dále pak poskytovatelé služeb, jako třeba kadeřnictví. Všichni by pak měli vydávat slosovatelné účtenky od 1. června 2018, a to včetně řemeslníků. Je ovšem možné, že ještě budou určeny výjimky, například pro velmi malé podnikatele.

Každá účtenka může být zaregistrována a vyhrát pouze jednou.

Termíny losování Účtenkovky

Výhry se v loterii Účtenkovka losují vždy 15. den v měsíci. Poprvé pak 15. listopadu. Další termíny losování jsou tedy 15. prosince, 15. ledna 2018, 15. února 2018 a tak dále. Během roku 2018 má být úspěšnost loterie vyhodnocena a rozhodnuto, zda a jak bude pokračovat dál. Na výhry je každý rok vyhrazeno 65 milionů korun.

Dodejme, že 15. den v měsíci se losuje z účtenek, které byly vystaveny během uplynulého měsíce. Aby mohly být zařazeny do slosování, musí je zákazník zaregistrovat do losování nejpozději 3 dny před slosováním, tedy do 12. dne měsíce. 15. listopadu tedy budou slosovány říjnové účtenky. 15. prosince ty listopadové. A tak dále.

Hráčský účet

Účtenkovka je určena osobám starším 18 let. Každý hráč si může, ale nemusí zřídit takzvaný hráčský účet. Na něm uvede jméno, příjmení, e-mailovou adresu, telefon, datum narození, způsob předání výher a stanoví si heslo. Přihlašovat účtenky lze i bez registrace vlastního účtu, pokud ale vyhraje, musí si dodatečně hráčský účet zřídit. Jen tak skutečně získá svou výhru. Pokud hráčský účet už nebudete chtít, můžete jej jednoduše zrušit přímo ve svém menu.

Seznam výherců a výher

Výhry v loterii jsou určeny takto: První cenou je jeden milion korun, druhou osobní automobil. Třetí v pořadí získá 300 tisíc Kč, další 200 tisíc Kč, další 100 tisíc Kč - to bylo tedy prvních pět míst. Na čestém místě je pro dvacet výherců připraveno dvacet tisíc korun, na sedmém pro tisíc lidí tisícikoruna a na osmém pro 20 tisíc lidí stokoruna.

Hráč, který výherní účtenku registroval,se o výhře dozví na svém hráčském účtu, případně e-mailem nebo SMS. Platí, že výhru lze předat nebo vyplatit jen hráči, který má hráčský účet. Nemá-li ho, bude současně s informací o výhře informován o tom, že pro získání výhry si jej musí zřídit, a to do 30 dní od dne informování o výhře.

Seznam výher bude uveden na této stránce Účtenkovky.

Na kolik Účtenkovka přijde

Jak už bylo zmíněno výše, na výhrách Ministerstvo financí ročně rozdělí nejvýše 65 000 000 korun. Cena ročního provozu Účtenkovky, kterou zajišťuje firma Diebold Nixdorf, je podle údajů Ministerstva financí 12 393 420 korun bez DPH.


(4. 10. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3499)