O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Účetní nejsou pojištěni na úkony spojené s podáváním žádostí na programy COVID

Poslední rok se díky COVIDu dostali účetní do situace, kdy pro své klienty vyplňují nejrůznější žádosti o dotace z programů COVID. Ať už se jedná COVID - nájemné, COVID – kultura nebo COVID - gastro apod. Vyřizování těchto žádostí nepatří mezi účetní práce a účetní na tuto činnost nejsou v případě pochybení pojištěni. Upozorňuje na to Komora certifikovaných účetních.

Účetní není daňový poradce

Každý účetní či účetní kancelář může mít sice jinou, individuálně sjednanou, pojistku a tím i odlišné pojistné podmínky, ale v každém případě pojistka účetních nemůže pokrývat daňové chyby. Je to z toho důvodu, že účetní nedisponuje formálním oprávněním ke zpracovávání daňových přiznání a řešení záležitostí daňového charakteru, či daňovému poradenství. Naopak daňový poradce může na základě vydaného oprávnění k výkonu daňového poradenství vést klientovi mj. i účetnictví. Tato nejednoznačnost je dána tím, že na daňové poradenství neexistuje živnostenský list a tato činnost se může vykonávat výhradně na základě oprávnění, které (po zkoušce) vydá Komora daňových poradců (KDP ČR).

Běžná pojistka účetních obvykle nezahrnuje:

  • škody vyplývající z daňových sankcí (na tyto sankce už umí některé pojišťovny účetní pojistit).
  • škody vyplývající z ekonomického, právního či finančního poradenství
  • škody vyplývající z činností související se zajištěním dotací

„V případě žádostí u programů COVID se pravděpodobně jedná o pojištění ekonomického nebo daňového poradenství a je nutné, aby charakter poskytovaných služeb byl prokazatelně v mantinelech jednoho či druhého poradenství (ekonomického či daňového). Pokud účetní nemají živnostenský list na ekonomické poradenství nebo nedisponují-li oprávněním k výkonu daňové poradenství, budou pravděpodobně při žádosti o uzavření pojistky ze strany pojišťovny odmítnuti,“ říká Lenka Dvořáková, místopředsedkyně Komory certifikovaných účetních.

Co tedy mohou účetní udělat?

Komora certifikovaných účetních doporučuje nejen svým členům, ale všem účetním, aby si prostudovali svou pojistnou smlouvu. Pokud zjistí, že poskytují i služby, které jejich pojištění nepokrývá, měli by si (pokud to jde) pojištění rozšířit. Může se totiž stát, že při vzniku škody (neobdržení dotace z programu COVID, špatně vyplněného formuláře a následného zpětného vymáhání neoprávněně vyplacené dotace ze strany státu) bude klient požadovat náhradu, kterou účetní nebude moci uplatnit jako pojistnou událost a bude ji tak muset uhradit z vlastního.

Pokud se chtějí účetní vyhnout případným sankcím, měli by zvážit, jestli zakázku vůbec přijmout nebo je pro ně „bezpečnější“ klienta odkázat na daňového nebo ekonomického poradce.

Tento text pro čtenáře OnBusiness připravila Komora certifikovaných účetních (KCÚ).

 


(3. 3. 2021 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Tipy profesionálních účetních: Jak si poradit v účetnictví

Účetnictví je nedílnou součástí podnikání a pro mnohé podnikatele ne zrovna příjemnou. Je třeba pečlivě shraňovat doklady, vědět, co a...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5819)