Profesi účetních OECD zahrnuje mezi povolání nadprůměrně ovlivněna takzvaným průmyslem 4.0. Naplňuje se tak predikce studie Oxfordské univerzity, která uvádí, že účetní patří mezi profese s 98% pravděpodobností náhrady robotem. Ačkoliv vyjádření působí velmi dramaticky, zas tak velké drama se zřejmě konat nebude. Jak se tedy bude vyvíjet tato profese?
Účetní profese je jedna z nejstarší a nejpotřebnějších od „počátku“ naší civilizace. Roboti účetním práci nevezou, ale radikálně ji změní. Nové technologie sice zefektivní proces zpracování účetnictví, ale nastavení nových pravidel vyplývajících z neustálých legislativních změn nebo samotnou interpretaci dat a jejich použití v účetnictví dokáže jen člověk.
Práce a nástroje, které účetní používají, se vždycky vyvíjely. Tužku a papír vystřídal počítač a tiskárna, která se však sama v posledních letech stává již zbytečnou. Komunikaci, která probíhá po mailech, pomalu nahrazují nové datové toky. Digitalizace účetnictví je tak alfou a omegou minimálně posledních měsíců pandemie. Lidský faktor z účetnictví nezmizí. Jen se z těch „našich klasických účetních“ stanou současně i IT specialisté a manažeři, kteří budou více pracovat se softwarovými nástroji. Ty totiž ulehčí práci, ušetří čas, otevřou účetním dveře k více klientům a tím i vyššímu výdělku.
Být účetní/m je tak ideální zaměstnáním pro studenty ekonomických škol, kteří chtějí dělat práci, která je baví a při tom mít i možnost poznávat svět. Veškerá robotizace a digitalizace je tak příjemným nástrojem, který jim to umožní. Digitální nomádství, které se před pandemií týkalo především humanitních či kreativních oborů a IT oblasti, se tak týká už i účetních. Účetní specialista je tak pozice, která se pod vlivem technologií rýsuje. Zahrnuje v sobě tedy nejen znalosti účetnictví, ale také IT dovednosti a schopnost adaptovat se na nové možnosti, které digitalizace přináší. V v neposlední řadě jde ruku v ruce s určitými soft skills jako je umění komunikace, time management, plnění úkolů atd.
Účetní specialista tak není nějaká nová pozice, jedná se stále o účetní profesi jako takovou, ale navíc v sobě zahrnuje výše zmíněné znalosti a schopnosti. Tato pozice nezanikne. Automatizace však zcela jistě nahradí pozici asistentky účetní, resp. fakturantku. Přepisování faktur do účetního systému se stane minulostí.
„Již více než deset let učím na VŠE a sám vidím, jak se celý obor mění. Naše přednášky a cvičení se soustředí nejen na klasické účetní příklady z praxe, ale snažíme se naše studenty vzdělávat tak, aby byli připraveni na to, čemu budou za pár let, až z nich budou absolventi, čelit. Provázanost s praxí je pro jejich vzdělání důležitá, proto jsou běžnou součástí na kurzech hosté z nejrůznějších oblastí, odborníci s řadou zkušeností a léty praxe,“ říká Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.
Pro budoucí účetní specialisty se pořádá na přelomu května a června pod záštitou Ministerstva školství (MŠMT), Komory certifikovaných účetních (KCÚ) a ve spolupráci s poradenskou společností BDO již šestý ročník soutěže „Účetní tým“, ve které si studenti mohou otestovat své znalosti s konkurencí. Více informací najdete zde.