O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Účetní jako digitální nomádi

Profesi účetních OECD zahrnuje mezi povolání nadprůměrně ovlivněna takzvaným průmyslem 4.0. Naplňuje se tak predikce studie Oxfordské univerzity, která uvádí, že účetní patří mezi profese s 98% pravděpodobností náhrady robotem. Ačkoliv vyjádření působí velmi dramaticky, zas tak velké drama se zřejmě konat nebude. Jak se tedy bude vyvíjet tato profese?

Účetní profese je jedna z nejstarší a nejpotřebnějších od „počátku“ naší civilizace. Roboti účetním práci nevezou, ale radikálně ji změní. Nové technologie sice zefektivní proces zpracování účetnictví, ale nastavení nových pravidel vyplývajících z neustálých legislativních změn nebo samotnou interpretaci dat a jejich použití v účetnictví dokáže jen člověk.

Práce a nástroje, které účetní používají, se vždycky vyvíjely. Tužku a papír vystřídal počítač a tiskárna, která se však sama v posledních letech stává již zbytečnou. Komunikaci, která probíhá po mailech, pomalu nahrazují nové datové toky. Digitalizace účetnictví je tak alfou a omegou minimálně posledních měsíců pandemie. Lidský faktor z účetnictví nezmizí. Jen se z těch „našich klasických účetních“ stanou současně i IT specialisté a manažeři, kteří budou více pracovat se softwarovými nástroji. Ty totiž ulehčí práci, ušetří čas, otevřou účetním dveře k více klientům a tím i vyššímu výdělku.

Účetní specialista

Být účetní/m je tak ideální zaměstnáním pro studenty ekonomických škol, kteří chtějí dělat práci, která je baví a při tom mít i možnost poznávat svět. Veškerá robotizace a digitalizace je tak příjemným nástrojem, který jim to umožní. Digitální nomádství, které se před pandemií týkalo především humanitních či kreativních oborů a IT oblasti, se tak týká už i účetních. Účetní specialista je tak pozice, která se pod vlivem technologií rýsuje. Zahrnuje v sobě tedy nejen znalosti účetnictví, ale také IT dovednosti a schopnost adaptovat se na nové možnosti, které digitalizace přináší. V v neposlední řadě jde ruku v ruce s určitými soft skills jako je umění komunikace, time management, plnění úkolů atd.

Účetní specialista tak není nějaká nová pozice, jedná se stále o účetní profesi jako takovou, ale navíc v sobě zahrnuje výše zmíněné znalosti a schopnosti. Tato pozice nezanikne. Automatizace však zcela jistě nahradí pozici asistentky účetní, resp. fakturantku. Přepisování faktur do účetního systému se stane minulostí.

Jak se stát účetním a tím i digitálním nomádem?

  • vzdělávat se (znalosti ze školy nestačí),
  • využívat nové technologie a softwarové nástroje,
  • znát cizí jazyky,
  • stále rozšiřovat svou kvalifikaci a specializaci
  • schopnost adaptovat se a přijímat nové poznatky do své práce
  • rozvíjet své soft skills

„Již více než deset let učím na VŠE a sám vidím, jak se celý obor mění. Naše přednášky a cvičení se soustředí nejen na klasické účetní příklady z praxe, ale snažíme se naše studenty vzdělávat tak, aby byli připraveni na to, čemu budou za pár let, až z nich budou absolventi, čelit. Provázanost s praxí je pro jejich vzdělání důležitá, proto jsou běžnou součástí na kurzech hosté z nejrůznějších oblastí, odborníci s řadou zkušeností a léty praxe,“ říká Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.

Pro budoucí účetní specialisty se pořádá na přelomu května a června pod záštitou Ministerstva školství (MŠMT), Komory certifikovaných účetních (KCÚ) a ve spolupráci s poradenskou společností BDO již šestý ročník soutěže „Účetní tým“, ve které si studenti mohou otestovat své znalosti s konkurencí. Více informací najdete zde.

 


(21. 4. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5905)