O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Uber v ČR: S podporou významné české univerzity

Okolo společnosti Uber, známé i v ČR jako poskytovatel alternativní dopravy/taxi, je v poslední době živo. Primátorka Prahy ji podle zprávy firmy vyzvala, aby v Praze zlegalizovala svou činnost. Na druhou stranu se před pár dny firmy Uber rozhodla spojit síly s Fakultou dopravní, Českého vysokého učení technického v Praze. Oficiální partnerství má zajistit úzkou spolupráci mezi technologickými experty Uberu a ČVUT, kteří tak od teď mohou detailně zkoumat a analyzovat globální úspěch fenoménu služeb na vyžádání (OD – on-demand), peer-to-peer přepravních služeb, a také jeho významu a přínosu pro společnost.

Výsledkem partnerství soukromého a veřejného sektoru má být přímé zapojení vědců do vývoje nových obchodních a technologických inovací. Spolupráce je zaměřená na výzkum rostoucích ekonomických, sociálních a environmentálních aspektů fungování tzv. inteligentních měst (Smart cities) a sdílené ekonomiky. Roli v tom hrají pochopitelně nejen doprava na vyžádání a alternativní taxi.

Jiný pohled na věc má však zřejmě pražský magistrát. Podle dostupných zpráv primátorka Krnáčová Uberu vytýká, že se pohybuje v šedé zóně, mimo pravidla platná pro běžné taxislužby. A to přesto, že v Praze de facto standardní taxislužbu nabízí - mnohdy i prostřednictvím taxikářů, kteří pracují pro "standardní" provozovatele taxi.

Pomůže do budoucna spolupráce s univerzitou? „Dostupnost mnoha digitálních technologií a pokrokových služeb, se podařilo zvýšit jen díky neúnavnému nadšení lidí pro inovace a schopnosti myslet dopředu. Tento přístup je přirozeně vlastní vědcům a studentům progresivních vysokých škol, ke kterým Fakulta dopravní Českého vysokého učení technického v Praze jednoznačně patří. Startujeme spolupráci s experty, jejichž rozsah odborných znalostí je obdivuhodný. Při vzrušujících objevech Uber podpoří i nastupující generaci mladých, talentovaných českých vědců a inženýrů,“ potvrzuje Rob Khazzam, generální ředitel Uber pro střední Evropu. „Naše spolupráce je nyní na počátku a ještě jen uvidíme, čeho všeho můžeme společnými silami dosáhnout. Navzdory tomu, již nyní děkujeme panu Prof. Miroslavu Svítkovi, děkanovi Fakulty dopravní ČVÚT, za spolupráci a věříme, že se nám podaří naplnit vize inteligentních měst 21. století,“ dodal Khazzam.

"Moderní technologie stále více pronikají do našeho každodenního života a významným způsobem mění modely našeho chování. Informace se stávají důležitým parametrem v našem rozhodování, a pokud jsou tyto informace spolehlivé a aktuální, stávají se součástí managementu tak složitého systému jako je dopravní obslužnost města. Integrací stávajících informací s unikátními daty od společnosti Uber, dokáží naši odborníci lépe modelovat poptávku po mobilitě a lépe porozumět potřebám uživatelů, což může přinést celou řadu benefitů pro velká města v ČR, zejména pro Prahu", potvrzuje děkan Fakulty dopravní ČVUT prof. Miroslav Svítek. "Od vzájemné spolupráce si též slibuji zapojení našich odborníků do mezinárodních projektů, které společnost Uber řeší s partnerskými zahraničními univerzitami," doplňuje Svítek.

Spolupráce mezi Uber a ČVUT

Memorandum o spolupráci mezi Uber a ČVUT pokrývá tyto konkrétní úkoly:

 

  • Zahájit průběžnou vzájemnou koordinaci a identifikovat jednotlivé oblasti pro vzájemnou spolupráci
  • Identifikovat, analyzovat a případně rozvíjet programy spolupráce, jako je například výměna odborníků, realizace společných projektů, organizace bilaterálních / společných seminářů, atd.
  • Vyměňovat si jakékoli informace a / nebo dokumenty nezbytné pro dosažení cílů společných cílů
  • Výměna názorů o nejlepších tržních a regulačních postupech, které se týkají inteligentních měst, sdílené ekonomiky a peer-to-peer přepravních služeb
  • Usilovat o rozvoj a realizaci projektů v oblasti inteligentních měst, sdílené ekonomiky a peer-to-peer přepravních služeb
  • Pravidelně společně komunikovat a vzájemně se informovat o novinkách, které mohou sloužit jako základ pro společné aktivity.

 

Dodejme, že Uber je firma, která momentálně působí ve více než 400 destinacích po celém světě, kde se díky její aplikaci může cestující svézt s nejbližším dostupným řidičem. V Praze působí od roku 2014 s luxusním produktem UberBLACK a nízkonákladovým uberPOP. V současnosti má Uber podle údajů firmy v Praze přes 1.000 aktivních partnerských řidičů a 35.000 aktivních cestujících. Veřejností je Uber vnímán jako alternativní taxi založené na principu peer-to-peer.

Další aktivita Uber v ČR

Nejde ovšem o jedinou zajímavou aktivitu Uberu v ČR. Uber nedávno spustil svůj celoevropský projekt UberPITCH, v rámci kterého nabídl i českým začínajícím podnikatelům možnost získat šanci prezentovat svůj podnikatelský nápad profesionálním investorům a získat od nich zpětnou vazbu a rady.

Jako místo pro hledání podnikatelských talentů z České republiky si Uber zvolil Brno. Autoři nejlepších nápadů z celé Evropy tu měli exkluzivní příležitost diskutovat o obchodní strategii s globálním šéfem a spoluzakladatelem Uberu osobně v Berlíně a navštívit konferenci NOAH.

“Brno je v České republice významným centrem inovací a technologií, ve kterém žije a pracuje řada nesmírně chytrých lidí, proto bylo toto město pro nás jednoznačnou volbou pro organizaci letošního UberPITCH,” uvedl Lokman Kuris, generální ředitel českého Uberu, a dodal: “Uber zatím funguje jen v Praze. Brno má však velký potenciál, a to díky své velikosti, velkému počtu progresivně smýšlejících obyvatel a obecně vstřícnému pohledu města na nová moderní řešení, která dnešní svět nabízí. Věříme, že zde nalezneme nejenom skvělé podnikatelské nápady, ale v budoucnu i řadu spokojených uživatelů naší aplikace. Již nyní mezi obyvateli a návštěvníky Brna zaznamenáváme vysoký zájem o inovativní řešení jako je Uber. Ačkoliv Uber v Brně zatím nepůsobí, za posledních 6 měsíců se zde i přesto snažilo/pokusilo objednat přepravu již 13 tisíc lidí.“


(7. 6. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2537)