Okolo společnosti Uber, známé i v ČR jako poskytovatel alternativní dopravy/taxi, je v poslední době živo. Primátorka Prahy ji podle zprávy firmy vyzvala, aby v Praze zlegalizovala svou činnost. Na druhou stranu se před pár dny firmy Uber rozhodla spojit síly s Fakultou dopravní, Českého vysokého učení technického v Praze. Oficiální partnerství má zajistit úzkou spolupráci mezi technologickými experty Uberu a ČVUT, kteří tak od teď mohou detailně zkoumat a analyzovat globální úspěch fenoménu služeb na vyžádání (OD – on-demand), peer-to-peer přepravních služeb, a také jeho významu a přínosu pro společnost.
Výsledkem partnerství soukromého a veřejného sektoru má být přímé zapojení vědců do vývoje nových obchodních a technologických inovací. Spolupráce je zaměřená na výzkum rostoucích ekonomických, sociálních a environmentálních aspektů fungování tzv. inteligentních měst (Smart cities) a sdílené ekonomiky. Roli v tom hrají pochopitelně nejen doprava na vyžádání a alternativní taxi.
Jiný pohled na věc má však zřejmě pražský magistrát. Podle dostupných zpráv primátorka Krnáčová Uberu vytýká, že se pohybuje v šedé zóně, mimo pravidla platná pro běžné taxislužby. A to přesto, že v Praze de facto standardní taxislužbu nabízí - mnohdy i prostřednictvím taxikářů, kteří pracují pro "standardní" provozovatele taxi.
Pomůže do budoucna spolupráce s univerzitou? „Dostupnost mnoha digitálních technologií a pokrokových služeb, se podařilo zvýšit jen díky neúnavnému nadšení lidí pro inovace a schopnosti myslet dopředu. Tento přístup je přirozeně vlastní vědcům a studentům progresivních vysokých škol, ke kterým Fakulta dopravní Českého vysokého učení technického v Praze jednoznačně patří. Startujeme spolupráci s experty, jejichž rozsah odborných znalostí je obdivuhodný. Při vzrušujících objevech Uber podpoří i nastupující generaci mladých, talentovaných českých vědců a inženýrů,“ potvrzuje Rob Khazzam, generální ředitel Uber pro střední Evropu. „Naše spolupráce je nyní na počátku a ještě jen uvidíme, čeho všeho můžeme společnými silami dosáhnout. Navzdory tomu, již nyní děkujeme panu Prof. Miroslavu Svítkovi, děkanovi Fakulty dopravní ČVÚT, za spolupráci a věříme, že se nám podaří naplnit vize inteligentních měst 21. století,“ dodal Khazzam.
"Moderní technologie stále více pronikají do našeho každodenního života a významným způsobem mění modely našeho chování. Informace se stávají důležitým parametrem v našem rozhodování, a pokud jsou tyto informace spolehlivé a aktuální, stávají se součástí managementu tak složitého systému jako je dopravní obslužnost města. Integrací stávajících informací s unikátními daty od společnosti Uber, dokáží naši odborníci lépe modelovat poptávku po mobilitě a lépe porozumět potřebám uživatelů, což může přinést celou řadu benefitů pro velká města v ČR, zejména pro Prahu", potvrzuje děkan Fakulty dopravní ČVUT prof. Miroslav Svítek. "Od vzájemné spolupráce si též slibuji zapojení našich odborníků do mezinárodních projektů, které společnost Uber řeší s partnerskými zahraničními univerzitami," doplňuje Svítek.
Memorandum o spolupráci mezi Uber a ČVUT pokrývá tyto konkrétní úkoly:
Dodejme, že Uber je firma, která momentálně působí ve více než 400 destinacích po celém světě, kde se díky její aplikaci může cestující svézt s nejbližším dostupným řidičem. V Praze působí od roku 2014 s luxusním produktem UberBLACK a nízkonákladovým uberPOP. V současnosti má Uber podle údajů firmy v Praze přes 1.000 aktivních partnerských řidičů a 35.000 aktivních cestujících. Veřejností je Uber vnímán jako alternativní taxi založené na principu peer-to-peer.
Nejde ovšem o jedinou zajímavou aktivitu Uberu v ČR. Uber nedávno spustil svůj celoevropský projekt UberPITCH, v rámci kterého nabídl i českým začínajícím podnikatelům možnost získat šanci prezentovat svůj podnikatelský nápad profesionálním investorům a získat od nich zpětnou vazbu a rady.
Jako místo pro hledání podnikatelských talentů z České republiky si Uber zvolil Brno. Autoři nejlepších nápadů z celé Evropy tu měli exkluzivní příležitost diskutovat o obchodní strategii s globálním šéfem a spoluzakladatelem Uberu osobně v Berlíně a navštívit konferenci NOAH.
“Brno je v České republice významným centrem inovací a technologií, ve kterém žije a pracuje řada nesmírně chytrých lidí, proto bylo toto město pro nás jednoznačnou volbou pro organizaci letošního UberPITCH,” uvedl Lokman Kuris, generální ředitel českého Uberu, a dodal: “Uber zatím funguje jen v Praze. Brno má však velký potenciál, a to díky své velikosti, velkému počtu progresivně smýšlejících obyvatel a obecně vstřícnému pohledu města na nová moderní řešení, která dnešní svět nabízí. Věříme, že zde nalezneme nejenom skvělé podnikatelské nápady, ale v budoucnu i řadu spokojených uživatelů naší aplikace. Již nyní mezi obyvateli a návštěvníky Brna zaznamenáváme vysoký zájem o inovativní řešení jako je Uber. Ačkoliv Uber v Brně zatím nepůsobí, za posledních 6 měsíců se zde i přesto snažilo/pokusilo objednat přepravu již 13 tisíc lidí.“