O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2022
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Nové Pozoruhodné IT produkty pro rok 2022
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Turisté se vrátili zpět do Česka

Po dvou letech omezení a nejistoty se turismus v České republice pomalu vrací k předpandemickému stavu. Během letních měsíců u nás zahraniční turisté utratili platebními kartami téměř 5 miliard korun, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku znamená nárůst o 47 %. Průměrná hodnota jedné transakce však klesla o téměř 23 %. Údaje vyplývají z interních dat společnosti Global Payments, největšího poskytovatele platebních služeb a technologií na světě.

Celková částka zaplacená zahraničními turisty platebními kartami se v červenci a srpnu vyšplhala na téměř 5 miliard korun. Oproti 3,4 miliardám v roce 2021 tak vzrostla o 47 %. Významný nárůst je rovněž možné sledovat v celkovém počtu těchto transakcí. Ten vzrostl z loňských 2,5 milionů na takřka 4,9 milionů, tedy o 91 %. „Jediný pokles za letní období můžeme pozorovat u průměrné hodnoty transakce, která z 2 039 korun v roce 2021 klesla o necelých 23 % na 1 575 korun, což je dáno častějším používáním platebních karet,“ říká Ondřej Stříbrský, ekonom ze společnosti Global Payments.

Zejména Praha zaznamenala velmi potřebnou vzpruhu. Město, které v období pandemie obzvlášť trpělo odlivem zahraničních turistů, kteří zde tvoří významnou část klientely, se tak pomalu staví zpátky na nohy. Objem veškerých transakcí provedených v hlavním městě se během letních měsíců vyšplhal na téměř 9 miliard korun, což znamená 24% nárůst oproti loňskému roku. V některých oblastech, jako je Praha 1, pak vzrostl i o více než 50 %. Počet transakcí se rovněž výrazně zvýšil, a to z 12 milionů v roce 2021 na 15 milionů v letošním roce (o 27 %).

Ani druhé největší české město nezůstalo pozadu. „Ačkoliv nebyl nárůst objemu karetních transakcí v Brně během léta stejně vysoký jako v Praze, stále si se svými 2,3 miliardami korun drží pomyslnou druhou příčku v žebříčku měst, kde lidé utráceli nejvíce. A z našich dat víme, že jsou to hlavně domácí spotřebitelé, kteří přecházejí z hotovosti,“ doplňuje Stříbrský. Stejně jako celková částka se zvýšil také počet provedených transakcí – z loňských 3,3 milionů na více než 4 miliony.

Čeští i zahraniční turisté sázeli na historické památky

Oblibě se v období letních prázdnin těšily také tradiční české turistické atrakce, a to včetně hradů a zámků. Útraty v Hluboké nad Vltavou se meziročně téměř zdvojnásobily na letošních 41 milionů korun. O 33 tisíc také vzrostlo množství provedených transakcí. V oblasti hradu Karlštejn transakce meziročně stouply o více než 34 % z loňských 4,8 milionů korun na téměř 6,5 milionů korun. Téměř stejným podílem vzrostl i počet transakcí indikující zvýšený zájem o tuto dominantu Berounska. Stále větší oblibě se těší i obec a areál zámku Valtice, kde s transakcemi přesahujícími 8 milionů korun zaznamenali nárůst o téměř 40 %.

Velkým turistickým lákadlem se stal i letos otevřený visutý most Sky Bridge v Dolní Moravě. Ta je v létě již tradičně vyhledávanou destinací i díky stezce v oblacích a trail parku. Objem transakcí v této lokalitě se oproti roku 2021 zvýšil o bezmála 114 %. Průměrná utracená částka pak vzrostla o 26 % na hodnotu 787 korun.

Další vyhledávanou turistickou atrakci představují také veřejné bazény a koupaliště. Mezi nimi najdeme i několik rekordmanů. Celkový objem provedených transakcí ve Velkých Losinách, kde se mimo jiné nachází i oblíbené termální koupaliště, vzrostl o rekordních 1 272 %. Samotný počet transakcí se pak zvýšil více než pětkrát. Výrazně stouply i útraty v Pasohlávkách. V lokalitě turistické atrakce Aqualand Moravia meziročně vzrostl objem transakcí z 21 na 84 milionů.

Nejvíce v Česku utrácejí Němci

Mezi jednotlivými národnostmi turistů, kteří Českou republiku v letních měsících navštívili, vedou jednoznačně naši hraniční sousedé. „Němci u nás utratili stejně jako vloni nejvíce, a to přes 1,2 miliardy korun. Rekordmany v počtu transakcí jsou pak Slováci, kteří se i minulý rok drželi na špici žebříčku. V českých provozovnách při téměř 730 tisících provedených transakcí utratili takřka 600 milionů korun, což je v objemu transakcí řadí na druhou příčku,“ komentuje Stříbrský a dodává, že pomyslnou bronzovou medaili pak letos s objemem 411 milionů získali Irové.

Jistou kuriozitu představují také návštěvníci z nejrůznějších exotických zemí, kterých se do Česka sice dostává méně, i tak se ale jejich počet a rozmanitost zemí původu v průběhu let stále zvyšuje. Vysokou platbu zde uskutečnil například jediný platící cestovatel z ostrovního státu v Karibiku – Svatý Kryštof a Nevis. Ten u nás podle uvedeného zdroje zaplatil jen jednou, a to částku ve výši 30 548 korun.


(31. 10. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2022 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6715)