Rok 2017 bude pro odvětví těžby a zpracování diamantů pozitivní. Tvrdí to alespoň těžařská společnost Petra Diamonds. Rostoucí poptávku po diamantech podle ní zajistí finančně sílící střední příjmová třída na rostoucích světových trzích. Analytici i těžaři očekávají zvýšení zájmu o diamantové šperky zejména v Číně a Indii.
V Česku podle klenotnictví ALO diamonds zájem o diamantové klenoty výrazně roste již několik posledních let. Nejvýraznější nárůst prodejů diamantových investičních šperků byl za první pololetí letošního roku. Oproti předchozímu roku se prodalo o čtvrtinu více šperků.
Přední osobnosti světového diamantového průmyslu, analytici a poradenské společnosti podle zprávy ALO Diamonds již delší dobu upozorňují, že množství světově vytěžených diamantů se bude i v budoucnu nadále zmenšovat, zatímco poptávka v příštích letech poroste. Toto očekávání podpořil i Johan Dippenaar, generální ředitel Petra Diamonds, který v porovnání se současnou situací očekává menší množství diamantů na světových trzích po roce 2020.
"Zatímco vrcholem celosvětové produkce diamantů byl rok 2006, kdy bylo vytěženo 176 milionů karátů (35,2 tuny), v roce 2015 se podařilo vytěžit podle různých zdrojů jen objem v rozmezí 127 až 130 milionů karátů (25,4 až 26 tun). Podle studie poradenské společnosti Frost & Sullivan 30 hlavních současných diamantových dolů dosáhne konce životnosti již do roku 2030," říká zpráva.
Problémy některých renomovaných světových bank, nedobré výsledky zátěžových testů a minimální úročení vkladů motivuje podle zástupců ALO Diamonds i Čechy k hledání vhodných dlouhodobých investičních nástrojů. V kombinaci s rostoucí kupní silou je zájem o investiční diamantové šperky nejvyšší v historii.
„Již přes 20 let vyrábíme investiční rodinné šperky s diamanty a dalšími vzácnými drahokamy. Zákazníci vnímají dlouhodobě rostoucí hodnotu diamantů a dalších drahých kamenů, a proto si pořizují precizní ručně vyráběné klenoty jako investici, která dokáže zhodnotit vložené peníze v delším časovém horizontu. Zájem o investiční šperky s diamanty roste. V současné době prodáváme zhruba o dvacet pět procent více než před rokem,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.
Dodejme, že Petra Diamonds patří mezi sedm největších světových těžařů diamantů. Provozuje čtyři doly v Jihoafrické republice a jeden v Tanzanii. Světovou mediální pozornost na sebe strhla v listopadu 2015, kdy se jí vytěžený modrý diamant stal nejdražším vydraženým drahokamem na světě. Zájemce za tento nejdražší diamant světa v přepočtu zaplatil zhruba 1,2 miliardy korun. Diamant pojmenovaný jako Blue Moon of Josephine (Josefínin modrý měsíc) si udržel světový rekord půl roku. V květnu 2016 ho zastínil modrý diamant Oppenheimer Blue, který byl vydražen v přepočtu zhruba za 1,4 miliardy korun.