O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Trh se službami pro domácnost roste. Zájem je především o úklid...

Zájem o služby pro domácnost stále roste a výdaje dosahují miliard korun. Obzvlášť, pokud je pro zákazníka jednoduché si je objednat. Například vyplněním formuláře na internetu nebo mobilní aplikaci, který zároveň spočítá cenu, a zákazníka nečeká žádné nepříjemné překvapení. Češi mají zájem například o úklid, hlídání děti, řemeslnické práce nebo drobné opravy v domácnosti. Za služby, které jim ušetří čas, jsou stále ochotnější zaplatit. Máme pro vás detaily...

Robert Vojáček, zakladatel a ředitel LidskáSíla.cz
Robert Vojáček, zakladatel a ředitel LidskáSíla.cz
Přestože stále je mnoho lidí, kteří si na domácí práce nechtějí nikoho najímat, především ve velkých městech zájem o služby tohoto typu roste. Vyškolení a zkušení profesionálové ovšem vědí, jak nejrychleji umýt různé typy podlah či opravit kapající kohoutek. Aktuálně je zájem nejvyšší o profesionální úklidové služby, jako je třeba LidskáSíla.cz. Ve velkých městech nabídku obvykle pokrývají historicky agentury, na menších městech a vesnicích jsou to jednotlivci.

Trendem rozhodně je čím dál více služeb delegovat a zjednodušovat si život. Lidé nechtějí uklízet a starat se o domácnost. V těchto statistikách ani není další velký trh služeb - lidé chtějí mít čas na práci (roste hlídání dětí) a do budoucna, i když je to smutné, se nechceme moc starat o seniory. Takže říci, že tento trh má objem cca 15 miliard korun je ještě podhodnocené.

Trh domácích služeb v číslech

V Praze si mohou služby dovolit domácnosti s příjmem 40 tisíc korun měsíčně, mimo Prahu nad 30 tisíc korun měsíčně. Tyto domácnosti jen za rok 2013 utratily za běžnou údržbu domácnosti a drobné opravy bytu 9 miliard korun, za další služby související s bydlením 1,5 miliardy korun a za služby a zboží pro běžnou údržbu domácností 2,3 miliardy korun.

Problémem u všech služeb je důvěra

Konkurenční boj v úklidu domácností neexistuje, jelikož skoro nikdo nemá důvěru lidí a dam na úklid zároveň. Důvěru získáte jen správným chováním k zákazníkům i poskytovatelům služeb a na to se nedají sepsat jednoduché procesy, jako třeba na řízení skladu nebo výrobu. Proto je tento byznys docela výzva a nikdo se ještě nedokázal dostat do velkých čísel.

(Nám lidé věří, a proto po půlroce od vstupu na trh zjišťujeme, že jsme největší firmou zaměřující se na úklid domácností v Česku a to máme zatím jen něco přes 1000 zákazníků a tento měsíc uděláme milion korun v obratu. Naším největším problémem není růst zákazníků a reklama, ale počet dam. Pokud však budeme zvládat nábor, jak předpokládáme, tak další rok otočíme přes 50 milionů korun.)

 

Proč se obrátit na agenturu

Obecně platí, že při pravidelném objednávání služeb je cena nižší než u jednorázového úklidu. Cenu určuje podlahový výměr bytu nebo domu. I důkladný úklid menšího bytu do 50 m2 zabere tři hodiny, při pravidelné návštěvě, tedy jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní, to může být méně, ale agentury obvykle kratší úklid odmítají. Nabízejí ovšem další služby jako žehlení a praní prádla, mytí oken, vyčištění lednice či trouby. Cena u agentur bývá vyšší než u jednotlivců, ale dokáže zákazníkům zajistit i náhradu v případě nemoci či dovolené a navíc bývají pojištěné. (Pro případ poškození věcí jsme třeba my pojištěni do výše 10 milionu korun.)

Jak to vychází finančně? Pro ilustraci: Cena je u LidskéSíly z velké části platem přímo pro uklízející pracovnice. Naše hodinové sazby začínají na 140 korunách, přičemž dámy na úklid dostávají hodinovou mzdu 110 korun. Rozhodli jsme se naše pracovnice ohodnotit tak, aby je práce naplňovala i z tohoto hlediska. Jsou to profesionálky a za svou práci si zaslouží kvalitní ohodnocení. Podle údajů Českého statistického úřadu je střední hodnota všech hrubých mezd v České republice 22 230 Kč. Hrubá mzda uklízečů a uklízeček se pohybuje na pouhých 12 až 13 tisících korunách, v hodinové mzdě je to pak obvykle 55 až 80 Kč.

Lidé mají zájem i o další služby

Mezi další žádané práce patří tzv. hodinový manžel. Ať už jde o vymalování, sestavení nábytku nebo opravení prakticky čehokoli. U časově i odborně náročnějších prací je vždy dobré zjistit, zda ji řemeslník vykonává. Hodinová sazba se pohybuje podle veřejně dostupných dat zhruba od 200 do 300 korun. Vyhledávané je i hlídání dětí, venčení a hlídání psů či zahradnické práce. Zajímavou novinkou na trhu jsou pak služby osobního kuchaře – tedy profesionála, který vám připraví luxusní romantickou večeři, slavnostní hostinu nebo party přímo u vás doma. Cena se ovšem pohybuje v závislosti na použitých surovinách a také náročnosti pokrmů. Na tříchodové menu si člověk musí připravit alespoň 1000 Kč na osobu.

Na poptávku reagujeme i my. Zatím LidskáSíla.cz nabízí služby týkající se úklidu v Praze a okolí, ale plánujeme expanzi do dalších měst a rozšíření nabídky. Rosteme exponenciálně a během následujících dvou let bychom rádi dosáhli 100 tisíc hodin úklidu po celé zemi. Plánujeme nabízet i další služby, jako péče o seniory, hlídání dětí, tedy služby, které jsou o důvěře a dají se standardizovat. Naši zákazníci využívají služeb stovky dam na úklid a během zhruba 5 000 odpracovaných hodin stihly pro zajímavost mimo jiné umýt téměř 500 oken, 83 chladniček a skoro 60 trub.

Robert Vojáček, zakladatel a ředitel LidskáSíla.cz


(11. 12. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2227)