O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Trh práce budoucnosti: Základem bude neustálá změna

Podle studie PwC jsou téměř tři čtvrtiny (74 %) lidí připraveni naučit se novou dovednost nebo se zcela rekvalifikovat. Odpovědnost za udržení aktuálnosti svých schopností a znalostí cítí na své straně a ne na straně zaměstnavatele. Jedno zaměstnání pro celý život se stane minulostí.

Tato zjištění pocházejí z nejnovější studie PwC Zaměstnanci budoucnosti: vliv konkurence na pracovní trh roku 2030“, která zahrnuje výsledky průzkumu mezi 10 000 lidmi napříč Velkou Británií, Německem, Čínou, Indií a Spojenými státy. Pohled respondentů koresponduje s trendem kontinuálního, celoživotního učení, bez kterého se vydělávání peněz v budoucnu neobejde.

Většina respondentů věří, že technologie jejich pracovní vyhlídky vylepší (65 %), ačkoliv důvěra v toto tvrzení je u pracujících v USA (73 %) a v Indii (88 %) vyšší než u těch ve Spojeném království (40 %) a Německu (48 %). Téměř tři čtvrtiny respondentů věří, že technologie nikdy nenahradí lidskou mysl (73 %) a většina (86 %) říká, že lidské schopnosti a dovednosti budou žádané vždy.

Je zřejmé, že v budoucnu se celoživotnímu vzdělávání již nikdo nevyhne, a to bez ohledu na věk. Průzkum ukázal, že 60 % respondentů věří, že pouze malé množství lidí bude mít v budoucnu stabilní, dlouhodobé zaměstnání. Smýšlení lidí se také mění. Místo kvalifikace, která by měla vystačit po celý život, nyní lidé začínají přemýšlet nad osvojením nových dovedností každých pár let, spolu s průběžným rozvojem osobních dovedností, jakými jsou risk management, vůdčí schopnosti či emoční inteligence.

Zatímco účastníci průzkumu vidí vliv technologií pozitivně (37 % z nich se těší na to, co přinese budoucnost, a svět vnímá jako plný možností), obava, že automatizace ohrozí některé pracovní pozice, přetrvává. Celkem 37 % respondentů věří, že automatizace ohrožuje jejich zaměstnání (tedy o 4 % více než v roce 2014) a více než 56 % si myslí, že vlády by měly podniknout kroky na ochranu zaměstnání před automatizací.

Silné obavy ničí důvěru a ochotu inovovat. Vzhledem k tomu, že se třetina zaměstnanců obává o budoucnost svého povolání v důsledku automatizace, zaměstnavatelé musí zahájit společnou diskuzi a přizvat k ní i své zaměstnance. Větší znalost zaměstnancům pomůže pochopit vliv, který by technologie mohly mít v budoucnu na jejich zaměstnání, připravit se na něj a případně zlepšit své znalosti a schopnosti. Jde o zásadní změnu způsobu, jakým pracujeme, a společnosti ji proto nesmí podcenit.


(13. 10. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3465)