O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Top 3 skryté hrozby: Nenechte si v kanceláři zničit zdraví

Mnozí z těch, kdo pracují v kanceláři, si stěžují na bolesti bederní či krční páteře a ramen. Tyto obtíže se často vyskytují kvůli dlouhodobému sezení, které má za následek nevyváženou funkci pohybového systému: Dochází k přetěžování některých svalů a naopak k oslabování jiných. Ale jsou tu i další závažné problémy. Jak se s nimi vypořádat?

S problémy takzvaných bílých límečků má bohaté zkušenosti ředitelka a primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, Michaela Tomanová. Jaké jsou ty nejdůležitější z nich? A jak hrozící rizika odvrátit?

Syndrom karpálního tunelu

Při práci s počítačem hrozí například syndrom karpálního tunelu, který vzniká kvůli chybným návykům při práci s klávesnicí nebo myší, zejména v důsledku přetěžování při ohýbání zápěstí a prstů. Mezi typické projevy karpálního tunelu pak patří bolesti v zápěstích, které doprovází brnění, necitlivost a ztuhlost.

Odvrácení hrozby: „Problémem je dlouhodobý, vynucený úchop ruky při práci na počítači a hlavně s myší. Ten přetěžuje svaly předloktí i ruky a také vazivové tkáně v této oblasti. Pořiďte si ergonomickou myš, klávesnici a podložku. Občas si udělejte alespoň jeden cvik, při kterém si protáhnete paži a ulevíte si od strnulé pozice. Například můžete celou paži včetně zápěstí a prstů (buď ve visu, nebo na stole) dát do opačného postavení než při práci s myší. To znamená, že paži vytočíte zevně a s mírným odporem protáhnete včetně ruky. Ignorování obtíží může vést k dlouhodobé rehabilitaci a někdy i k operativnímu zákroku,“ radí Tomanová.

Pozor na nezdravé sezení

Při sedavém zaměstnání je nejhorší strnulá a mnohdy nepřirozená poloha těla. K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů. Obtíže se mohou zhoršovat, k bolesti se může přidat brnění nebo necitlivost horních končetin. Nezřídka se objevuje bolestivost celé páteře až po oblast beder. Přidat se mohou rovněž bolesti hlavy.

Odvrácení hrozby: „Vašemu tělu uleví krátké přestávky na jednoduché cvičení pomocí metody Infinity. Velmi relaxačně působí protažení zad v předklonu i záklonu a propnutými pažemi, kdy pohybem těla ze strany na stranu opisujete tvar ležaté osmičky vsedě, nebo ve stoje. Pohyby by měly být pomalé a plynulé a zpočátku v malém rozsahu,“ doporučuje Tomanová.

Stres, to je velká hrozba

Stres může způsobovat jak psychickou, tak i fyzickou nerovnováhu těla včetně pohybového ústrojí. Pokud je stres intenzivní nebo dlouhodobý, může mít vliv na postavení celého těla včetně krční, hrudní i bederní páteře. Ve stresu se vaše tělo automaticky jakoby „schoulí do klubíčka“. Ramena jsou předsunutá dopředu, hrudník je ztuhlý, v mírném nádechu, držení těla je často nevyvážené a nevzpřímené. Tato nerovnováha pak může způsobovat bolesti celého pohybového aparátu. Nejčastěji působí stres na bolesti v oblasti krční páteře. Čím déle se stres v těle hromadí, tím horší mohou být obtíže i jejich následná náprava.

Odvrácení hrozby: „Stres je třeba z těla vhodnou formou pravidelně odbourávat. Nejlepší cestou je adekvátní pohybová aktivita a relaxace. Cvičení zlepšuje prokrvení celého organismu, odstraňuje napětí a podporuje imunitu. Při cvičení se vám také v těle vyplavují endorfiny, které zlepšují náladu. Předcházet stresu nebo jej odbourávat můžete i pomocí rehabilitační metody Infinity,“ uzavírá Tomanová.

Mnozí lidé čekají s nápravou až na chvíli, kdy se nepříjemné problémy projeví v plné síle. To je velká chyba. Začít je třeba včas. Správná prevence vám ušetří mnohá trápení.


(24. 10. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(155)