O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Top 100 českých firem podle EVA: Vybíralo se z 60 687

První příčku žebříčku Top 100 českých firem podle ukazatele EVA letos jednoznačně obsadila společnost Škoda Auto, a to před mobilním operátorem T-Mobile Czech Republic a Continental HT Tyres. Titul Skokan roku z pohledu posunu v celkovém žebříčku vybojovala společnost CTP Property VI, nejvyšší absolutní přírůstek EVA zaznamenal Unipetrol RPA.

Ukázka žebříčku Top 100 českých firem podle ukazatele EVA. Celý žebříček najdete v odkazu na konci článku. Zdroj: Bisnode
Ukázka žebříčku Top 100 českých firem podle ukazatele EVA. Celý žebříček najdete v odkazu na konci článku. Zdroj: Bisnode
Výsledky projektu The 2012 EVA Ranking Czech Republic, který přináší žebříček 100 nejúspěšnějších firem podle ukazatele EVA, zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Do hodnocení, v němž se braly potaz hodnoty dosažené za loňský rok, bylo podle pořadatele zařazeno přes 60 687 tuzemských podnikatelských subjektů.

Pořadatelé soutěže vysvětlují, že ukazatel EVA (Economic Value Added) vypovídá o tom, zda společnost zhodnocuje vložené prostředky vlastníků a věřitelů nad běžně dostupné zisky v ekonomice. Čím vyšší absolutní EVA, tím daný podnik disponuje větší konkurenční výhodou (např. svou velikostí, dominancí na trhu, typem výrobků atd.).

Negativní EVA naopak informuje o znehodnocování vložených prostředků do firmy vzhledem k alternativním příležitostem na trhu. Relativní EVA umožňuje vzájemně porovnávat společnosti bez ohledu na jejich velikost, objem kapitálu, postavení na trhu nebo rizikovost. Jedná se o unikátní hodnotící nástroj, který vypovídá o efektivitě firmy jako celku - čím vyšší, tím lepší.

Top 100 firem podle ukazatele EVA

Vítězem letošního ročníku projektu hodnocení českých firem podle ukazatele EVA se, jak již bylo zmíněno v úvodu, podruhé v řadě za sebou stala společnost Škoda Auto, jejíž absolutní EVA dosáhla 8,29 mld. Kč a meziročně se zvýšila o 379 mil. Kč. Druhé místo obhájil mobilní operátor T-Mobile Czech Republic s EVA 5,26 mld. Kč (meziroční pokles o 66,81 mil. Kč). Trojici nejúspěšnějších českých firem podle vytváření zisku pro akcionáře za rok 2012 uzavírá společnost podnikající ve zpracovatelském průmyslu, oblasti automotive, Continental HT Tyres, jejíž EVA dosáhla 4,41 mld. Kč a meziročně vzrostla o 839,13 mil. Kč.

Mezi deseti nejúspěšnějšími společnostmi z pohledu vytváření ekonomické přidané hodnoty pro své vlastníky jsou čtyři firmy z oblasti automobilového průmyslu nebo přímo navazujících odvětví. Z detailní analýzy EVA TOP 100 za rok 2012 vyplývá, že nadpoloviční většina firem (57) z první stovky podniká ve zpracovatelském průmyslu a druhé největší zastoupení má energetika (14).

„Vítězné společnosti mají značnou konkurenční výhodu a velmi silné postavení na trhu,“ shrnul výsledky projektu analytik Bisnode Michal Řičař a dodal: „Automotive je typem odvětví, kde jsou nezbytné vysoké počáteční investice a know-how, které když jsou překonány, přináší investorům vyšší zhodnocení vložených prostředků než jiné obory ekonomiky.“

Nové přírůstky v žebříčku

Do žebříčku EVA TOP 100 za rok 2012 se nově dostaly tři společnosti z odvětví sázkových kanceláří: Play games (72. příčka), Sazka sázková kancelář (76.) a Admiral Global Betting (80.). „Specifickou vlastností tohoto odvětví je to, že v době recese může – na rozdíl od jiných odvětví – růst, neboť má tak zvaný anticyklický charakter. V pokrizové či krizové době mají lidé větší sklony k hazardu, což naše výsledky potvrzují,“ komentuje situaci Řičař.

„S využitím letitého sledování EVA lze konstatovat, že ve zpracovatelském průmyslu a energetice lze očekávat stabilní a dlouhodobou schopnost generovat vyšší ekonomickou přidanou hodnotu ve srovnání se zbytkem ekonomiky. Každou investici lze zhodnocovat ze tří hledisek – dobou návratnosti, rizikem a jejím výnosem. Jak dokazují zmíněná odvětví, vysoké výnosy jsou tam, kde je třeba podstoupit vyšší riziko, které je spjato s počáteční investicí do kapitálu a rozjezdu firmy,“ zhodnotil výsledky projektu EVA TOP 100 za rok 2012 Řičař. „Výsledky na trhu mobilních operátorů naznačují, že i přes letošní pokles absolutní EVA, lze předpokládat postupné rozšiřování počtu podnikajících společností v tomto oboru. Důvodem je vysoký ekonomický zisk (EVA), který odráží možnosti vyšších zisků pro stávající společnosti, a tedy i možné budoucí konkurenty, “ dodal.

Relativní EVA

Relativní EVA, na rozdíl od absolutní EVA, je schopna zhodnotit firmy bez ohledu na jejich velikost. V čele žebříčku relativní EVA, sestaveného z TOP 100 absolutní EVA, se za rok 2012 na prvním místě umístila společnost DANIELI CZECH ENGINEERING (velkoobchod), jejíž relativní EVA za rok 2012 dosáhla 161 %. Vysokých relativních hodnot EVA i rentability investovaného kapitálu nad 100 % dosáhly také Play games (loterie), ZG Invest (solární technika), AVG Technologies CZ (antivirové programy), ŠKODA PRAHA INVEST (dodavatel investičních celků v energetice), Foxconn Global Services Division (výroba a servis) a AVAST Software (antivirové programy).

„Ve srovnání s absolutními vítězi EVA tyto společnosti vykázaly několikanásobně vyšší zhodnocení každé koruny investovaného kapitálu. Firmy tak poskytly podstatně atraktivnější investiční příležitost pro vlastníky i věřitele společnosti,“ upozornil Řičař.

Skokani roku

Největší meziroční přírůstek absolutní hodnoty ukazatele EVA, o více než 3 miliardy korun, dosáhla společnost Unipetrol RPA. Druhý největší růst zaznamenal výrobce automobilů Hyundai Motor Manufacturing Czech (+1,9 mld. Kč) a s hodnotou EVA ve výši 3,9 miliardy korun se v celkovém žebříčku TOP 100 posunul z 6. místa v roce 2011 na 4. místo ve 2012.

Skokanem roku v celkovém pořadí žebříčku EVA za rok 2012, sestavovaném Bisnode, se stala společnost CTP Property, která si polepšila celkem o 88 848 míst a dostala se tak na 127. pozici. Druhé největší změny v pořadí dosáhly MND (o 88 812 míst) a třetí příčka patří RWE Energie (posun o 88 873), která se letos probojovala do elitní TOP 100.

Kompletní žebříček Top 100 českých firem podle ukazatele EVA za rok 2012 najdete v tomto PDF dokumentu společnosti Bisnode.


(4. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(347)