O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nenechte si ujít: Nové pozoruhodné IT produkty pro rok 2023
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Tiskněte ekonomicky i ekologicky

Efektivita, optimalizace, udržitelnost, výkonnost, to jsou hnací motory firem, které hledají cesty k úsporám a efektivnímu hospodaření ve všech oblastech fungování. A týká se to samozřejmě i oblasti tiskových služeb. Přesto, že se firmy snaží snižovat počty vytištěných dokumentů, k bezpapírové kanceláři je stále ještě daleko a počet tisků má podle posledních průzkumů spíš vzrůstající tendenci. Tisk přitom není jen ekonomickou, ale i ekologickou zátěží. Eliminovat ji lze jednak správnou volbou tiskových zařízení, která podporují ekologický tisk, jednak nasazením řešení pro správu elektronických dokumentů.

Prakticky téměř všichni dodavatelé tiskových a kopírovacích zařízení se nějakým způsobem podpoře ekologického tisku věnují, každý k tomu však přistupuje z trochu jiného úhlu. Systémové podpoře konceptu ekologického tisku se věnuje např. společnost Kyocera, která již více než 27 let pracuje na vývoji a výrobě tiskových zařízení postavených na systému ECOSYS. Jejich koncept je založen na environmentální architektuře stroje, nízké spotřebě energie, dlouhé životnosti a recyklovatelnosti dílů.

Jak snížit dopad na životní prostředí


Ekologický aspekt nesouvisí jen s počtem tištěných kopií, ale také s typem používaných zařízení. Šetrná k prostředí může být i samotná tiskárna. Většina laserových tiskáren vyžaduje po vypotřebování toneru výměnu celé kazety. Typická kazeta tiskárny ale obsahuje kromě toneru ještě asi 60 částí, např. válce, které v době vypotřebování toneru zdaleka nebývají na konci své životnosti. Naproti tomu výše zmíněný koncept ECOSYS od Kyocery používá zcela jiný přístup: v rámci výměny toneru se vyměňuje pouze plastová nádoba s tonerovým práškem (prázdnou tonerovou nádobu je možné vložit do klasického plastového odpadu), použité komponenty mají dlouhou životnost, která trvá podle jednotlivých modelů vytištění od stovek tisíc do několika miliónů stránek. Přináší to nejen nižší objem produkovaného odpadu, ale i nízké provozní náklady.

Vedle životnosti dílů jde také o odpad, a to nejen o jeho kvantitu, ale i o to, jaké množství toxických látek obsahuje, zda vyžaduje další zpracování, nebo zda je odpad recyklovatelný. Technologie tiskáren ECOSYS je jedním z prvních tzv. „bezcartridgových systémů“ pro laserové tiskárny. Redukuje počet komponent v tonerovém systému o více než 85 procent, což snižuje výrobní i recyklační dopad zařízení. Po rozebrání tonerových kazet na jednotlivé komponenty se polymery v kazetě toneru oddělí a pak granulují a připraví k opětovnému použití jako „recyklát“, který může být přidán do zcela nových materiálů pro výrobu různých produktů. Další inovací jsou zámky tonerů, které zabezpečí správnou spotřebu tonerového prášku a zamezují tak předčasným výměnám tonerových kazet. Výhodou je také použití prázdného černého toneru jako odpadní nádobky. Tuto inovaci doplňuje recyklační program Kyocery „Toner Take-Back“, díky němuž bylo v poslední době recyklováno přes 600 000 kg prázdných tonerů v celé Evropě. Organizacím je jeho prostřednictvím poskytován jednoduchý způsob recyklace jednoho z nejběžnějších kancelářských zdrojů odpadu a organizace samy tímto způsobem také přispívají ke snižování odpadu a spotřeby energie.

Jak na snížení spotřeby energie

Různá tisková zařízení se liší i v tom, jak je tisk náročný z hlediska spotřebované energie. Výhodu v tomto ohledu představují stroje, které nejsou po celou dobu v energeticky náročném pohotovostním režimu, ale dokáží energii šetřit tím, že v době nečinnosti hibernují. Z hlediska podniku zde platí, že ekologický aspekt je prakticky totožný s ekonomickou efektivitou. Příkladem také může být energeticky úsporný toner, který funguje při teplotách o 30° C nižších než běžné produkty, a spotřebuje tak méně energie.

Jak na úspory nákladů za tisk

Náklady na tisk i ekologické dopady lze minimalizovat pomocí vhodného řešení pro řízení a správu dokumentů. Není nutné každý dokument hned po příchodu do firmy tisknout, stačí jejich digitalizace a správné zařazení. Poté lze s nimi pracovat podle potřeby i off-line případně i na mobilních zařízeních.

Další cestou je implementace softwaru pro správu tiskových služeb, prostřednictvím kterého je možné dosáhnout snížení objemu tisku. Díky identifikaci každého uživatele, který je vidět v pravidelných reportech, nedochází k tisku nežádoucích nebo soukromých dokumentů. Pokud nemá společnost přehled, co a jak se ve firmě tiskne, kam a jak se dokumenty ukládají, může pak díky zavedení softwarových nástrojů docílit více než 50% úspor provozních nákladů.

Václav Dvorský, Marketing Manager, Kyocera Document Solutions Czech

(Partnerský příspěvek)


(30. 7. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4750)