O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Tip: Zvolte si jídelníček podle zaměstnání

Kvalitní strava bezpochyby přispívá k zachování našeho zdraví a výkonnosti. Ať už jste zaměstnaní, nebo podnikáte, některá pravidla pro stravování platí obecně - a u jiných je naopak třeba vzít v potaz právě náplň vaší práce. Dnes tu pro vás tedy máme několik důležitých tipů, jak se stravovat, právě s ohledem na vaši práci.

Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE
Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE
V prvé řadě je nezbytné zmínit, že každý člověk je individuální, preferuje různé chutě i potraviny. Jídelníček by tedy měl reflektovat nejen chuťové požadavky, ale také zdravotní stav, roční období, fyzickou zátěž apod. Je důležité mít na mysli, že ne všechno je vhodné pro každého. Se správným jídelníčkem přímo pro vaše potřeby vám poradí odborníci ve výživových poradnách.

I přesto existují jednotné zásady, které je možné uplatnit u každého a není to nic složitého:

 

  • pravidelná strava co 3 hodiny
  • 500 g zeleniny na den
  • na svačiny ovoce, smoothie nebo proteinovou tyčinku
  • 1ꟷ2 zakysané mléčné produkty s 3 % tuku
  • z bílkovin: libové maso, ryby, vejce a střídat živočišné a rostlinné bílkoviny (tempeh, tofu, luštěniny)
  • nevynechávat kvalitní sacharidové přílohy k hlavním jídlům, je to hojně rozšířený mýtus, díky sacharidům má tělo energii a nedochází k chutím na sladké
  • dodržovat pitný režim, alespoň 1,5 litru čisté vody denně

 

Jídelníček administrativních pracovníků

Ti, kdo pracují v kancelářích a mají sedavé zaměstnání, mívají možnost rozplánovat si konzumaci jednotlivých porcí a díky tomu jíst pravidelně. Když k tomu přidají alespoň mírný pohyb ve formě pěší chůze do práce a chůze do schodů, mají téměř vyhráno. Další skvělou fyzickou aktivitou pro zpevnění těla a relaxace mysli je například jóga.

Jídelníček stavařů a dělníků

Pokud máte vy nebo vaši zaměstnanci fyzicky náročnější práci, je důležité hlídat si příjem sacharidů, aby mělo tělo dostatek síly a energie. Výbornými sacharidovými přílohami jsou bulgur, celozrnná rýže, quinoa, celozrnné těstoviny, luštěniny, brambory, batáty. Ke svačinám je důležité neopomenout pravidelnou konzumaci ovoce. A pozor, zde obzvlášť platí nutnost pravidelného pitného režimu minimálně 2 litry čisté vody denně.

Jídelníček při nočních směnách třeba doktorů

V případě, že pracujete i na noční směny, dopřejte si i tak sacharidy ve formě ovoce, které vás osvěží a dodá vám energii. Přibližně 3ꟷ4 hodiny před spánkem (i když je to ráno) se najezte.

Tip pro řidiče, ale i pokladní v supermarketech

Když si nemůžete odběhnout na svačinu, připravte si například smoothie nebo rozmixované ovoce zředěné vodou. Pro lepší sytící efekt můžete přidat jogurt, tvaroh a semínka. Když si to předem s sebou nachystáte, nemusíte se spoléhat na to, že si cestou autem „něco“ koupíte.

Tip na závěr

Recept na borůvkové smoothie:

Rozmixujeme borůvky, špenát, trochu avokáda pro zjemnění a přidáme chia semínka − poměry jednotlivých ingrediencí necháme na vašich chuťových preferencích.

Vysvětlení: Borůvky jsou výborné na podporu trávení a díky flavonoidům také na detoxikaci, navíc pomáhají žilnímu systému. Hodí se skvěle pro všechny, kteří trpí na křečové žíly. Avokádo je bohaté na zdravé tuky. Chia semínka jsou silný antioxidant, kvalitní zdroj bílkovin, mají výrazný sytící efekt bez navyšování energie, obsahují velké množství hořčíku, železa, draslíku, zinku a prospívají správné funkci metabolismu i nervového systému.

Připravila Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE


(1. 8. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2629)