V rámci programového období 2014 – 2015 plánuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR ve spolupráci s agenturou CzechInvest řadu nových programů podpory, mezi nimi i Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). CzechInvest bude, stejně jako v předchozích obdobích, zajišťovat funkci zprostředkovatele a vykonávat implementační činnosti OP PIK. A detaily?
Programy spolufinancuje Evropská unie z Fondu pro regionální rozvoj jak prostřednictvím dotací, tak i formou zvýhodněných úvěrů. Celková výše dotací je zhruba 120 mld. Kč.
Ministerstvo průmyslu a obchodu, jakožto řídící orgán, zaslalo Evropské komisi k finálnímu schválení aktualizovanou podobu programu 28. listopadu 2014. Evropská komise však dosud neschválila operační programy pro ČR. Důvodem je netransparentní odměňování státních úředníku v novele zákona o státní službě ze dne 1. 1. 2015.
Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu, přesto počítá s výpisem výzev již v dubnu, tedy ještě před schválením OP PIK Evropskou komisí. Může tak učinit podle usnesení vlády ČR č. 918/2014, za splnění kritérií definovaných Ministerstvem pro místní rozvoj. Ty budou vycházet z podmínek jednotlivých programů podpory. Včerejším jednáním vláda schválila prvních 20 z celkových 24 programů podpory v rámci OP PIK.
"V Grant Thornton jsme přesvědčeni, že se vládě podaří naplnit očekávání Evropské komise již v červnu, jak avizovalo MPO. Operační programy pro období 2014 – 2020 se tedy budou moci rozběhnout v plném rozsahu do poloviny roku 2015 a navážou na úspěšný operační program Podnikání a Inovace z let 2007 – 2013, kterému se k 31. 12. 2014 podařilo profinancovat 61 mld. Kč z Evropského fondu pro mezinárodní rozvoj," komentují situaci v Grant Thornton Advisory.
„Jsme rádi za každý podnět, který může pomoci v dalším rozvoji české ekonomiky a Operační programy tomu nepochybně napomáhají. Proto vítáme pokroky, které vláda udělala přijetím prvních z programů podpory pro nadcházející období,“ komentuje situaci David Pirner, Managing Partner Grant Thornton Advisory.