O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Tip: Nová baterie vs. starší baterie, která dlouho vydrží

Nejčastějším úskalím používání chytrých telefonů a notebooků se stává výdrž baterie. Už po několika měsících se často snižuje a po dvou až třech letech může být poloviční i třetinová. Jak s tím bojovat? Sledujte počet nabíjecích cyklů. S chytrými aplikacemi a dalšími tipy můžete baterii život prodloužit.

Každá baterie má určitý počet takzvaných nabíjecích cyklů. Jedná se o maximální počet vybití a nabití, které baterie snese, než doslouží. Číslo označující počet nabíjecích cyklů najdete na obalu každé baterie. Je však jen orientační. „Množství skutečných cyklů se totiž odvíjí od toho, kolikrát baterii nabíjíte. Každé nabití proto ubere jeden nabíjecí cyklus, a to i v případě, když je baterie téměř plná. Proto se doporučuje nabíjet akumulátory až při 10 či 15 % kapacity, právě díky tomu využijeme maximální životnost baterie v závislosti na počtu nabíjecích cyklů,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí baterie do mobilních zařízení.

Baterie má životnost podle toho, jakou kapacitu si uchovává při opakujících se nabíjecích cyklech. „Podle výrobců mobilů se kapacita baterie začne snižovat průměrně asi po 500 cyklech,“ říká Tlapák. Dodává, že když dobíjíte telefon zhruba každého 1,5 dne, výdrž baterie se zhorší asi po dvou letech. Nejlepším řešením je podle něj počet reálných cyklů sledovat a o baterii v notebooku či mobilu se dobře starat.

Hlídejte si nabíjecí cykly

Zapamatovat si, kolikrát jsme telefon nebo notebook dobíjeli, je však nad lidské síly. Reálný počet nabíjecích cyklů, které proběhly, za nás proto může pohlídat chytrý software či aplikace. A mnohé z nich jsou zdarma. Baterii v mobilu i notebooku monitoruje například aplikace BatteryBar, která vám ukáže procento opotřebení baterie. Umí odhadnout i provozní dobu a ukáže vám kapacitu baterie. „Další aplikace BatteryCare toho umí ještě o něco více. Uvidíte tam aktuální a původní kapacitu baterie i počet nabíjecích cyklů,“ říká Tlapák. V aplikaci se také dozvíte informace o výrobci baterie a použité technologii.

Za zmínku stojí i aplikace PassMark BatteryMon, která existuje ve verzi pro počítače a mobily s operačním systémem Windows. Umí vše, co aplikace zmíněné výše, a navíc si v ní můžete nastavit různá upozornění. Třeba dvě hodiny před vybitím vás vždy upozorní, že je nejlepší čas připojit mobil k nabíječce.

Uživatelé iPhonů, iPadů nebo MacBooků nejčastěji využívají aplikaci CoconutBattery. Ta zobrazuje zbývající čas do vybití, počet nabíjecích cyklů i monitor aktivity. CoconutBatery vás rovněž informuje, které aplikace mají největší vliv na výdrž baterky.

Co dělat, když už baterie dosluhuje

I přes veškerou snahu se bude kapacita baterie pomalu snižovat. Baterie do mobilních telefonů a notebooků vykazují zpravidla stovky nabíjecích cyklů, než jejich trvanlivost zcela vyprší. I bez chytrých aplikací poznáte, že jste vyčerpali optimální počet nabíjecích cyklů, díky tomu, že se výrazně zhorší vlastnosti baterie.

Když váš mobil nebo notebook potřebuje nabíječku častěji, než je vám milé, je čas baterii vyměnit. „Nová baterie do chytrého telefonu stojí v řádech stokorun a za baterii pro notebook zaplatíte tisíc korun a více,“ konstatuje Tlapák. Dodává, že hlavně v mobilech není výměna baterie snadná. „Na internetu však najdete spoustu návodů. Lze využít videa na Youtube, ale řešením je samozřejmě i nechat si baterii vyměnit v servisu,“ uzavírá Tlapák.


(11. 9. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4202)