O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Tip: Čtěte parametry pro jarní spořicí státní dluhopisy 2014

Dnes začíná upisovací období jarní emise spořicích státních dluhopisů. Pořídit si dluhopisy bude možné do 4. června, pokud nebude rozhodnuto o dřívějším ukončení. Datum emise, kdy budou dluhopisy vydány a připsány na majetkové účty upisovatelů, je stanoveno na 12. června 2014. Jaké jsou parametry nové emise státních dluhopisů?

„Cílem jarní emise je především zachovat nabídku spořicích dluhopisů pro občany se zájmem o nejkonzervativnější a nejstabilnější formu zhodnocování úspor, nikoliv maximalizovat výši poptávky“ uvedl ministr financí Andrej Babiš s tím, že potřeba financování z jiných zdrojů je v letošním roce dostatečně zajištěna i díky efektivnějšímu postupnému zapojování disponibilní likvidity státu.

Občané budou moci využít služeb téměř 900 poboček České spořitelny, Československé obchodní banky a Komerční banky po celé České republice. Stávající vlastníci spořicích dluhopisů mohou navíc využít elektronického přístupu ke správě majetkového účtu a požádat o úpis dluhopisů z pohodlí domova, a to 24 hodin denně, včetně víkendů (viz zde).

V jarní sérii emisí spořicích dluhopisů budou nabídnuty tři typy spořicích dluhopisů, přičemž dva z nich jsou již veřejností dobře známy z předchozích let. Jedná se o 5letý reinvestiční a 7letý proti-inflační dluhopis (doba do splatnosti tohoto dluhopisů však činí 6,5 let, neboť se jedná o 2. tranši proti-inflačního dluhopisu vydaného dne 12. prosince 2013).

Novinkou v nabídce je variabilně úročený dluhopis, který je vhodný zejména pro ty investory, kteří očekávají v následujících letech růst krátkodobých úrokových sazeb. Parametry tohoto dluhopisu jsou následující:

  • výnos bude reinvestován 2x ročně do stejné emise dluhopisů
  • možnost každý půlrok požádat o předčasné splacení, a to již po 6 měsících držby

Kolik lze investovat

Minimální výše jedné objednávky bude opět 1000 kusů dluhopisů, přičemž jmenovitá hodnota jednoho kusu bude činit 1 Kč. Maximální počet kusů dluhopisů, které může jedna osoba celkem během upisovacího období objednat (pokud osoba podá více žádostí o úpis, tak se počet objednaných dluhopisů sčítá), bude v případě reinvestičního a variabilního dluhopisu 1 mil. Kč. Pro proti-inflační dluhopis zůstává tento limit stanoven ve výši 50 mil. Kč.

V průběhu celého upisovacího období bude také možné podávat žádosti o reinvestici jmenovité hodnoty diskontovaného spořicího dluhopisu (ISIN CZ001003768), který je splatný k datu 12. června 2014. Reinvestice dluhopisů bude umožněna do všech tří výše uvedených typů dluhopisů nabízených během upisovacího období. O reinvestici jmenovité hodnoty lze požádat prostřednictvím smluvních distributorů nebo pomocí elektronického přístupu ke správě majetkového účtu.

V rámci jarní série emisí bude možné zakoupit u smluvních distributorů všechny druhy doposud prezentovaných dárkových certifikátů a také pamětní list emise.

Více informací ohledně parametrů spořicích dluhopisů a grafické podoby certifikátů naleznete na speciálních internetových stránkách, případně na informačních linkách a pobočkách distributorů. Na sociální síti Facebook se můžete stát „fanoušky“ projektu.

Výnosy spořicích státních dluhopisů

A zde jsou výnosy nových státních dluhopisů tak, jak je zveřejnilo Ministerstvo financí:

Reinvestiční spořicí dluhopis (před zdaněním):

  • 12. 6. 2014 – 12. 6. 2015 0,25 %
  • 12. 6. 2015 – 12. 6. 2016 0,25 %
  • 12. 6. 2016 – 12. 6. 2017 0,50 %
  • 12. 6. 2017 – 12. 6. 2018 2,00 %
  • 12. 6. 2018 – 12. 6. 2019 6,00 %

Proti-inflační spořicí dluhopis (před zdaněním):

reálný výnos (kupon) cca 0,50 % p. a. + procentní změna bazického indexu spotřebitelských cen (životních nákladů) za měsíc duben/říjen příslušného roku proti indexu spotřebitelských cen (životních nákladů) za měsíc říjen/duben roku předchozího.

Variabilně úročený spořicí dluhopis (před zdaněním):

výnos určen pohyblivou úrokovou sazbou, která bude stanovena jako průměrná referenční úroková sazba 6M PRIBOR + marže (marže postupně v jednotlivých výnosových obdobích narůstá).


(19. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1117)