O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Téměř třetina velkých firem bude na začátku roku nabírat zaměstnance

Zaměstnavatelé mají pro 1. čtvrtletí 2016 nadprůměrné náborové plány, a to i přes nejslabší náborové období v roce. Celostátní index „kazí“ jen malé firmy a sektory zemědělství, těžba a hotelnictví. Ukazují to výsledky průzkumu „Manpower index trhu práce“.

V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro první čtvrtletí 2016 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce března 2016 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2016 v průměru stagnující náborové plány. 7 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 7 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 85 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2016 hodnotu 0 %.

„Nezaměstnanost v ČR nadále klesá a je druhá nejnižší v Evropě. To je velmi příznivá zpráva pro lidi, kteří hledají práci, ale společnosti si stále více stěžují, že nemohou najít dostatek vhodných zaměstnanců. Již neplatí, že nemohou najít pouze dostatek odborníků. V ČR jsou také tisíce neobsazených volných míst ve výrobě, skladování a call centrech. Podle Manpower index trhu práce bude v prvním čtvrtletí 2016 29 % velkých společností nad 250 zaměstnanců zvyšovat počet pracovních míst. Nejvíce poptávek zaznamenáváme především od našich klientů ve strojírenství, elektrotechnickém průmyslu a logistice. Celkové výsledky průzkumu „zhoršuje“ především zimní sezóna v zemědělství, těžbě a hotelnictví. Opatrnost pozorujeme nadále ve většině malých firem,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Náborové plány podle velikosti a odvětví společnosti

V příštím čtvrtletí se očekává nárůst náborových aktivit především u velkých společností nad 250 zaměstnanců, kde je Čistý index +22 % (29 % bude nabírat a 7 % propouštět). U středních podniků je Čistý index +15 % a u malých podniků +8 %. Záporné náborové plány hlásí mikropodniky (pod 10 zaměstnanců) s indexem -2 %.

Zaměstnavatelé v šesti z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí předpovídá odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s Čistým indexem trhu práce +9 %. Příznivé náborové prostředí mohou očekávat uchazeči o práci také v odvětví Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura s Indexem +7 %. Doprava, skladování a komunikace a Velkoobchod a maloobchod hlásí Index +2 %. Oproti tomu čtyři odvětví hlásí pokles náborových aktivit, především Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov, kde je Index -14 %.

Regionální srovnání

Zaměstnavatelé ve dvou ze tří regionů očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější Čistý index trhu práce +4 % hlásí Morava, podobná situace je v Praze s Indexem ve výši +3 %. V Čechách očekávají útlum náborových aktivit, a to s hodnotou 3 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím Index na Moravě posílil o 6 procentních bodů. Náborové plány v Čechách oslabily o 4 procentní body a v Praze zůstaly beze změn.

Výsledky průzkumu pro první čtvrtletí ukazují, že zaměstnavatelé ve 39 ze 42 zemí očekávají různou míru nárůstu počtu pracovních sil, avšak je těžké vysledovat jasný trend nebo směr, kterým se globální trh práce ubírá. Pracovní příležitosti pro uchazeče o práci jsou podobné jako v předchozím čtvrtletí a je patrné, že většina zaměstnavatelů vyčkává na jasnější signál trhu a hlásí zachování počtu pracovních sil nebo jejich mírný nárůst. Zaměstnavatelé se vyrovnávají s různými překážkami.

Například zpomalení čínské ekonomiky má zřetelný dopad na trh práce i za hranicemi jejích sousedů v regionu Asie-Pacifik. Snížení poptávky po nerostných surovinách negativně ovlivňuje těžební odvětví na celém světě, včetně Kolumbie, Peru a Jižní Africe, které hlásí dosud nejméně optimistické předpovědi. Navíc mnoho kanceláří ManpowerGroup potvrzuje nedávný Průzkum nedostatku talentů, z jehož výsledků vyplývá, že zaměstnavatelé jsou stále frustrovaní problémy s nalezením talentů ve specifických oborech, včetně IT specialistů, techniků a dalších kvalifikovaných profesí.

V porovnání s předchozím čtvrtletím i se stejným obdobím minulého roku se předpovědi různí. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se Index zlepšil v 23 zemích a oblastech ze 42, poklesl ve 13 a zůstal nezměněn v šesti. V meziročním srovnání Index posílil v 19 zemích a oblastech, oslabil v 18 a zůstal nezměněn v pěti. Nejsilnější náborové prostředí z globálního hlediska hlásí zaměstnavatelé v Indii, na Tchaj-wanu a ve Spojených státech. Nejslabší – a jediné negativní – náborové prostředí hlásí Brazílie, Finsko a Francie.


(28. 12. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2237)