O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Telefony s ohebnými displeji jsou tu: Pomohou byznysu?

To, o čem odborníci již dlouho mluvili, je konečně tu: Chytré telefony s ohebnými displeji představily společnosti Samsung a Huawei, další budou nepochybně brzy následovat. Výrobci si od tohoto kroku slibují nejen vyšší zisky díky výrazně vyšším cenám, ale také oživení trhu mobilních telefonů, který v posledních měsících chřadne.

Smartphony s chytrými telefony by měly konečně přinést možnost mít jen jedno zařízení, na kterém během dne zvládnete téměř vše. Z nové představených telefonů ale podle našeho názoru vysoké nároky splňuje pouze jeden z nich. Ten druhý zaostal za očekáváními. Než se ale podíváme na oba kousky podrobněji, zastavme se u výše zmiňované situace na trhu chytrých telefonů.

Prodeje chytrých telefonů klesají

Samsung Galaxy Fold vypadá poněkud neohrabaně
Samsung Galaxy Fold vypadá poněkud neohrabaně
Jen v posledním čtvrtletí roku 2018 se prodej chytrých telefonů podle předběžných údajů IDC propadl o téměř 5 % na 375,4 milionů kusů. Jde už o pátý pokles v řadě, což pro výrobce rozhodně není dobrou zprávou. A podle IDC můžeme pokles očekávat i v prvním čtvrtletí roku 2019.

Nejdůležitějším důvodem poklesu zájmu o nové chytré telefony je zřejmě fakt, že novinky nepřinášejí dostatečnou přidanou hodnotu oproti modelům, které již uživatelé vlastní. Zásadní je pak pro celosvětové prodeje stav trhu v Číně, který podle IDC představuje cca 30 % světových prodejů smartphonů. Tento trh se ovšem loni propadl o 10 %. A pro jiné než čínské výrobce je tam situace ještě horší, protože se navíc většinou propadly i jejich tržní podíly. V Číně loni rostly především značky Huawei, Oppo, Vivo a Xiaomi, jejichž podíl na prodejích se zvýšil z cca 66 % v roce 2017 na loňských cca 78 %.

Čínské značky rostly i celosvětové, nejvíce Huawei, jehož prodeje se ve 4. čtvrtletí 2018 zvýšily meziročně o neuvěřitelných 43,9 % (počítáno v prodaných jednotkách), zatímco Samsung klesl o 5,5 % a Apple dokonce o 11,5 %. Z hlediska počtu prodaných kusů se prostě sázka na výrazně vyšší ceny nevyplácí.

Kde jsou nové příležitosti

Příležitost k růstu představují nové technologie, které uživatelé skutečně ocení. Zdá se, že zmenšení rámečků a vytvoření otvoru v displeji většina uživatelů za výrazný technologický pokrok nepovažuje. Diví se tu někdo? Ale co tedy bude oním pokrokem?

Hovoří se samozřejmě o nástupu 5G sítí, ale ty jsou zatím hudbou ne zcela blízké budoucnosti. Navíc je velkou otázkou, kolik uživatelů vyšší rychlost datových přenosů hned v počátcích - před nástupem nových aplikací - skutečně ocení natolik, aby kvůli nim investovala do nového přístroje.

A pak jsou tu ohebné displeje. Díky nim se konečně do malého přístroje vejde displej, který nebude příliš omezující a dovolí tak uživateli snadno a efektivně využívat i aplikace náročnější na zobrazovací prostor. Nicméně velkou otázkou je, jak dlouho bude trvat pokles cen těchto zařízení na masově přijatelnou úroveň. Dokud k němu totiž nedojde, lze předpokládat, že tyto přístroje získají jen zanedbatelnou část trhu a k růstu prodejů smartphonů nijak zvlášť nepřispějí.

Telefony s ohebným displejem jsou tu

Společnost Samsung před několika dny oznámila chytrý telefon s ohebným displejem Galaxy Fold a hned si získala velkou pozornost. Jde ale opravdu o přístroj, který bude dobře použitelný?

Huawei Mate X má displej z vnější strany
Huawei Mate X má displej z vnější strany
Zastavme se nejprve u vlastností a technických parametrů přístroje Samsung Galaxy Fold: Displej se skládá dovnitř, proto musí být ještě jeden menší displej na vnější straně. Ten má ovšem úhlopříčku jen 4,6“, což je na dnešní dobu opravdu málo, navíc je obklopen velkými nevzhlednými okraji. Uvnitř je rozkládací displej s úhlopříčkou 7.3'' (QXGA) a s poměrně velkým výřezem. Přední kamera je duální (10Mpix a 8MPix), zadní trojitá (2x12Mpix a 16Mpix), kapacita baterie 4380 mAh, k dispozici je bezdrátové nabíjení. Procesor je pochopitelně 64bitový, s osmi jádry, vyrobený 7nm technologií, k dispozici je 12GB RAM a 512 GB úložného prostoru. Operačním systémem je Android 9.0.

Takřka vzápětí po Samsungu představila svůj smartphone s ohebným displejem i společnost Huawei, a to model Mate X. Ten se zavírá tak, že je displej stále na vrchu, není tedy třeba, aby tu byl nějaký další displej na druhé straně. Velikost displeje je přitom 8“. K dispozici je podpora 5G sítí, dual SIM, fotoaparát Leica, akumulátor s kapacitou 4500 mAh, operační paměť 8 GB a úložný prostor 512 GB, procesor Kirin 980, operačním systémem je rovněž Android 9.

Podrobné parametry obou přístrojů včetně přesné hmotnosti a velikosti ještě nejsou známy (u Huawei Mate X ovšem tloušťka má činit ve složeném stavu 11 mm a rozměry 78,3 x 161,3 mm, což není špatné), ale už teď lze učinit první závěry. Subjektivně, Samsung Galaxy Fold je zklamáním. Vypadá poněkud neohrabaně, ale především vnitřní „velký“ displej má jen o +/- jeden palec více (a o prostor zabraný velkým výřezem méně) než běžné větší smartphony. 2,54 centimetru není málo, ale nejsme si jistí, jestli je to tolik, aby to stálo za trable s nošením většího, těžšího a výrazně dražšího telefonu. Zajímavější se nám v tomto ohledu jeví Huawei Mate X, osm palců opravdu představuje výrazný nárůst velikosti a celkově tento přístroj působí elegantnějším dojmem. Ale důležité samozřejmě budou konkrétní zkušenosti a vyladěnost jednotlivých hardwarových i softwarových prvků obou přístrojů. Jakkoli zatím novinkami nejsme - z pohledu uživatelů - úplně nadšeni, technologicky jde o velký skok kupředu. V tomto ohledu oba přístroje skutečně na trhu září.

Záměrně jsme zde dosud nezmiňovali ceny (údajně cca 50 tisíc Kč u Samsung Galaxy Fold a 60 tisíc Kč u Huawei Mate X), protože v tomto okamžiku vlastně nejsou podstatné. Zjevně jde o přístroje, které mají firmám zajistit publicitu a otestovat přijetí zákazníky. Pokud bude pozitivní, přijdou další generace přístrojů - a přístroje od dalších značek - za „standardnější“ ceny. A teprve pak, možná, nový typ přístrojů přispěje k růstu prodejů smartphonů.


(4. 3. 2019 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Mobilita pro váš byznys: Novinky ohromí, ale je třeba přemýšlet

Chytré telefony mění způsob, jakým žijeme a pracujeme, a to jak v našem soukromém, tak pracovním životě. Další změny jsou...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4523)