Syndromem karpálního tunelu jsou ohroženi především lidé, kteří často pracují s počítačovou myší, nebo ti, kteří v zaměstnání vykonávají stereotypní práci spojenou s držením předmětů, jejich úchopem a s vibracemi. Dojít k němu může také například po úrazu zápěstí nebo zánětu šlach a vazů v této oblasti. Mezi typické projevy patří bolesti v zápěstí, které doprovází brnění, necitlivost a ztuhlost. Dále dochází i k oslabení drobných svalů rukou a ke zhoršení jejich obratnosti. Pojďme se na celý problém podívat detailněji.
Předcházet syndromu karpálního tunelu onemocnění můžete tak, že nebudete přetěžovat zápěstí a svaly v oblasti ruky stereotypními pohyby nebo je nechávat dlouho v jedné poloze. Když už zatěžující činnost vykonáváte, je dobré dělat si pravidelné přestávky na uvolnění, protažení ruky, včetně protřepání prstů a celé horní končetiny.
Někdy ale bolest a brnění pochází od krční páteře, což může posoudit jen odborník. Měli byste dodržovat pravidla správného sezení a práce na PC včetně uspořádání pracovní plochy. Při správně nastavené výšce židle i stolu byste měli mít v loktech ideálně pravý úhel, ramena a paže by měly být uvolněné a počítačová myš ve velikosti lidské dlaně, nejlépe ergonomicky tvarovaná. Při jejím držení mějte dlaň, zápěstí i předloktí v přirozené pozici.
Při sedavém zaměstnání je nejhorší strnulá a mnohdy nepřirozená poloha těla. K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů. Obtíže se mohou zhoršovat, k bolesti se často přidá i brnění nebo necitlivost horních končetin. Nezřídka se objevuje bolestivost celé páteře až po oblast beder či bolesti hlavy.
U žen může být za vznikem tohoto onemocnění také hormonální změna v organismu, jako je užívání antikoncepce, těhotenství či menopauza. Ženy také pravděpodobně provádějí častěji činnosti, při kterých více přetíží svoje drobnější ruce,“ vysvětluje výskyt syndromu karpálního tunelu u žen MUDr. Michaela Tomanová, primářka Infinity Clinic.
V počáteční fázi onemocnění lze dosáhnout zlepšení stavu za pomocí speciálních cviků nebo klidového režimu v kombinaci s vhodnou rehabilitační terapií. Například s rehabilitační metodou infinity lze podle Tomanové rehabilitovat i v akutní fázi onemocnění, kdy má pacient omezený pohyb nebo trpí bolestí, a to především díky mikropohybu, což je pohyb v milimetrech. Pomohou lehké, ale účinné protahovací a relaxační cviky, včetně cviků na stabilizaci zapěstí.
„Při rehabilitaci ruky se zaměřujeme na speciální cviky ruky, ať už jde o prsty, zápěstí či předloktí. Například doporučuji polohu a cvik, kdy si můžete celou paži včetně zápěstí a prstů buď ve visu, nebo na stole dát do opačného postavení než při práci s myší, tzn., že paži vytočíme zevně a s mírným odporem protáhneme včetně ruky, jejíž hřbet protáhneme směrem k hřbetu předloktí. Tak si můžeme lehce uvolnit celou paži, zápěstí a ruku, “ vysvětluje Tomanová.
Pokud nejsou příznaky včas rozpoznány a řešeny, může onemocnění dojít do fáze, kdy už je syndrom karpálního tunelu plně rozvinutý. V takovém případě je podle Tomanové již řešením pouze operace.