O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Světový trend blízké budoucnosti: přechod k managovaným službám

Rostoucí potřeby businessu dostávat výkonné, pružné a zabezpečené IT služby bezprecedentně zvyšují tlak na IT oddělení. A to nejenom v tom, aby prohlubovala odbornou kvalifikaci stávajících IT pracovníků a hledala pokrytí často velmi specializovaných kompetencí, ale zároveň aby dobře rozuměla podstatě a potřebám businessu své společnosti. Překotný technologický rozvoj a zároveň omezené možnosti trhu práce tuto situaci ještě více komplikují a činí ji nepřehlednou. Pro CIO´s nebo vedoucí oddělení IT Operations se tak zejména v posledních letech nabízí řešení v podobě Managed Services.

Blanka Nováková, ředitelka sekce IT Operations ve společnosti ANECT
Blanka Nováková, ředitelka sekce IT Operations ve společnosti ANECT
Díky těmto službám mohou zmínění CIO´s a vedoucí týmů delegovat péči o část svého informačního systému nebo infrastruktury na specializovaného externího dodavatele. Přestože z firem zaznívá očekávání, že managované služby budou především levnější než on-premise řešení, jejich přínos je mnohem širší.

Z ekonomického hlediska bývá skutečně tato forma dodávky většinou méně nákladná, a to především při započítání skrytých a dodatečných nákladů, jako je průběžné odborné vzdělávání zaměstnanců, obměna infrastruktury, likvidace překonaných řešení, pojištění apod. Na nákladech na licence, případně hardware, zajištění servisu a servisních pohotovostí a odborné kompetence, které by jinak musela nést každá společnost zvlášť, se navíc může podílet více zákazníků.

Flexibilita, elasticita a škálovatelnost

Další významnou přidanou hodnotou managovaných služeb je jejich flexibilita, elasticita a škálovatelnost – tedy vlastnosti, díky kterým se mohou dynamicky přizpůsobovat růstu i poklesu obchodních aktivit firem, jejich měnícím se požadavkům a potřebám trhu. Především pak ale řeší problém s nedostatkem odborníků i s jejich zaměstnáváním, tedy nejenom to, jak tyto odborné pozice v dnešní době najít, ale také řádně zaplatit, řídit, motivovat, trvale vzdělávat, udržet si je a efektivně využít jejich potenciál.

Koncentrace zmíněných expertů u Managed Services providerů garantuje zákazníkům přístup k nejnovějším technologickým trendům, sdílení zkušeností a best practices a nižší náklady, které by byly spojené s jejich přímým zaměstnáním. Pokud se podaří navázat partnerský obchodní vztah s jedním či více kvalitními Managed Services providery, získá CIO klid na duši a může se soustředit na svůj core business.

Blanka Nováková, ředitelka sekce IT Operations ve společnosti ANECT


(15. 11. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6255)