Pravidelný Světový energetický výhled je všeobecně uznávaným koncepčním dokumentem Mezinárodní energetické agentury při OECD, který je adresován podnikatelským a finančním světovým kruhům, politické reprezentaci, ale i dalším analyticko—koncepčním subjektům světové energetické a finanční politiky. V Praze ho v lednu 2014 odborné veřejnosti a politikům prezentoval Fatih Birol, hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury IEA.
Fatih Birol seznámil při svých prezentacích v Černínském paláci a v Senátu České republiky širokou odbornou veřejnost ale i politickou reprezentaci se současným vývojem nejen v nosných otázkách energetické bezpečnosti, energetické účinnosti, obnovitelných energiích, nových energetických technologiích a inovacích ale i změnách trendů v obchodu.
Hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol zdůraznil, že energetické technologie, energetická účinnost a inovace jsou klíčovými nástroji nových energetických zdrojů, nicméně se světová ekonomika musí vyrovnat se skutečností regionálních cenových rozdílů energie ohrožujících konkurenceschopnost.
"Světová energetická politika prochází nebývale rozsáhlou strukturální přeměnou, která představuje výzvu všem členským zemím k aktivní spolupráci na nejrůznějších mezinárodních úrovních," zdůraznil Fatih Birol.
"Česká republika aktivně uplatňuje svá stanoviska ke koncepčním záměrům a programům i v mezinárodních organizacích, IEA nevyjímaje. Je naším zájmem při řešení energetických mezinárodních programů klást důraz na konkurenceschopnost české ekonomiky. Nemůžeme přehlížet nebývale vysoké finanční a investiční náklady, které jsou do energetických primárních zdrojů, přenosových sítí a zajištěné konečné spotřeby, vkládány," uvedl v této souvislosti ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala.
Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce, který při prezentacích rovněž představil Aktualizovanou státní energetickou koncepci, jsou i tyto mezinárodní prezentace pro širokou odbornou českou veřejnost přínosná a vychází z nich řada cenných podnětů pro realizaci státní energetické politiky. "Státní energetická koncepce nastiňuje očekávaný budoucí vývoj v sektoru energetiky a představuje nástroje, které stát hodlá využívat v zajištění své energetické bezpečnosti. ASEK je pro české zástupce návodem k jednání na všech mezinárodních úrovních a to i mimo Evropskou unii," dodal Šolc.
Světový energetický výhled 2013 se zabývá mimo jiné otázkami velkých rozdílů v regionálních cenách energií a jejich dopadu na konkurenceschopnost; jak dosáhnout sblížení v cenách zemního plynu v Asii, Evropě a Severní Americe; zda je nárůst produkce energie z obnovitelných zdrojů udržitelný ve smyslu ekonomické soběstačnosti těchto zdrojů a zda umožní dosažení globálních cílů v oblasti ochrany klimatu; jakých pokroků bylo dosaženo v postupném odklonu od podpory fosilních paliv a v dosažitelnosti energie pro populaci chudých světových regionů.
Jelikož je energetické odvětví zdrojem dvou třetin světových emisí skleníkových plynů, bude hrát klíčovou roli v určování toho, zda bude cílů týkajících se klimatických změn dosaženo či nikoliv. Přes iniciativy, jakými jsou Prezidentský klimatický akční plán ve Spojených státech, čínský plán na omezení podílu uhlí v domácím energetickém mixu, evropská debata o energetických a klimatických cílech pro rok 2030 a japonské diskuse o nových energetických plánech, vychází WEO 2013 ze scénáře dalšího růstu emisí z energetického odvětví do roku 2035 o 20 %.