Prostřední věk (medián) obyvatel České republiky dosáhl 41,5 let. Od začátku tisíciletí se zvýšil o 4,2 roku a je zjevné, že rozhodně nejde o nízké číslo. Jak jsou na tom jiné státy Evropy? Nejrychleji stárnou obyvatelé Litvy, nejpomaleji Švédové. Jak se to projeví v ekonomice?
Jak vyplývá z mezinárodního srovnání za rok 2016, na které upozornil ČSÚ, nejnižší mediánový věk mají lidé žijící v Turecku, na Islandu, v Irsku nebo v Albánii. Daný ukazatel v těchto zemích nepřesahuje 39 let. Naopak nejvyšší je v Německu, kde dosahuje 45,8 let.
Ke státům, kde je větší podíl staršího obyvatelstva, patří i Itálie, Portugalsko, Řecko či Bulharsko. „Mezi zeměmi s vyšším mediánovým věkem je zastoupeno hodně jihoevropských zemí. O nich je známo, že se zde lidé dožívají vysokého věku. Samozřejmě záleží také na demografickém složení obyvatelstva, na počtu dětí i na tom, jak jsou zastoupeny další věkové skupiny obyvatelstva,“ vysvětluje Jitka Řezníčková z oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí ČSÚ.
Česko se ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi nachází uprostřed žebříčku mediánového věku, srovnatelně s Maďarskem, Estonskem, Dánskem a Belgií.
„Mezi lety 2000 až 2016 nejvíce zestárli obyvatelé Litvy, kde se mediánový věk prodloužil o 7,3 let. Rychle stárli i obyvatelé Lichtenštejnska a Rumunska. Naopak nejméně zestárli Švédové, o pouhých 1,6 let. Pomalu stárnou také Lucemburčané, Norové a Britové. Češi zestárli o 4,2 let, podobně jako Irové,“ říká Marek Rojíček, místopředseda ČSÚ.
Naděje dožití ve zdraví při narození je v Česku nižší než v Evropské unii jak u mužů, tak u žen. Střední délka života mužů ve zdraví je v tuzemsku 70,0 let, zatímco v Unii 72,2 let. Ženy se v Česku dožívají ve zdraví 73,3 let, průměr EU je o dva roky vyšší.
Stárnutí populace má výrazný dopad především na důchodové systémy zemí, kde k němu dochází. Lze očekávat, že pokud se situace nezmění, bude třeba přijmout vcelku zásadní opatření, aby bylo z čeho důchody v rozumné míře platit. Pokud se ovšem během následujících 20 až 30 let nezmění celý systém ekonomiky a nestane se například to, že významnou část současné liské práce budou vykonávat roboty a umělá inteligence.