O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Svěřenecké fondy: Jak je založit a využít

Generální Finanční Ředitelství, Sekce metodiky a výkonu daní, vydalo oficiální informace k registraci svěřenských fondů, které pomohou každému, kdo hodlá tohoto nového nástroje využít. Dodejme, že od  ledna 2014 mohou vznikat svěřenecké fondy podle ust. § 1448 a násl. zákona č. 89/2012 Sb. Jak s nimi pracovat, jak mohou vznikat, jaké další informace ohledně nich je užitečné znát?

Generální Finanční Ředitelství (dále GFŘ) upozorňuje, že svěřenské fondy nejsou právnickými osobami, nemají právní osobnost ani sídlo. Svěřenský fond je však daňovým subjektem a v daňovém řízení se na něj hledí jako na právnickou osobu:

  • podle ust. § 17 odst. 1 písm. f) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, je svěřenský fond poplatníkem daně z příjmů právnických osob,
  • podle ust. § 4b odst. 2 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů se pro účely DPH na svěřenský fond hledí jako na právnickou osobu,
  • podle ust. § 3 odst. 2 písm. b) a § 8 odst. 2 písm. b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, je svěřenský fond poplatníkem daně z pozemků a daně ze staveb.

Osobou, která plní povinnosti stanovené daňovému subjektu – svěřenskému fondu, je svěřenský správce. Svěřenské fondy mají registrační povinnost podle ust. § 125 a násl. daňového řádu a podle příslušných ustanovení jednotlivých daňových zákonů.

Registrace svěřeneckého fondu

Registrační řízení probíhá podle materiálu GFŘ stejným způsobem jako u jiných daňových subjektů – tedy svěřenský správce je povinen v zákonem stanovených případech podat přihlášku k registraci pro právnické osoby, jejíž nedílnou součástí jsou kopie statutu svěřenského fondu a dokladu o datu vzniku svěřenského fondu a další doklady prokazující údaje uvedené v přihlášce k registraci (originály dokladů je nutno předložit správci daně k nahlédnutí).

Při registraci je nutno uvést také údaje týkající se svěřenského správce (je-li správců více, pak údaje všech svěřenských správců). Správce daně vydá rozhodnutí o registraci podle ust. § 129 daňového řádu a přidělí svěřenskému fondu daňové identifikační číslo.

Další podrobné informace najdete přímo v materiálu GFŘ zde (PDF).


(7. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

svěřěnecký fond- nadační fond
Zajímalo by mě na kolik to vínde , když člověk oželí pohodlí a vyřídí to sám, protože desetisíce za založení dávat nějaké firmě co to zařídí , do toho se mi nechce a další poplatky ?.......

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1071)