Generální Finanční Ředitelství, Sekce metodiky a výkonu daní, vydalo oficiální informace k registraci svěřenských fondů, které pomohou každému, kdo hodlá tohoto nového nástroje využít. Dodejme, že od ledna 2014 mohou vznikat svěřenecké fondy podle ust. § 1448 a násl. zákona č. 89/2012 Sb. Jak s nimi pracovat, jak mohou vznikat, jaké další informace ohledně nich je užitečné znát?
Generální Finanční Ředitelství (dále GFŘ) upozorňuje, že svěřenské fondy nejsou právnickými osobami, nemají právní osobnost ani sídlo. Svěřenský fond je však daňovým subjektem a v daňovém řízení se na něj hledí jako na právnickou osobu:
Osobou, která plní povinnosti stanovené daňovému subjektu – svěřenskému fondu, je svěřenský správce. Svěřenské fondy mají registrační povinnost podle ust. § 125 a násl. daňového řádu a podle příslušných ustanovení jednotlivých daňových zákonů.
Registrační řízení probíhá podle materiálu GFŘ stejným způsobem jako u jiných daňových subjektů – tedy svěřenský správce je povinen v zákonem stanovených případech podat přihlášku k registraci pro právnické osoby, jejíž nedílnou součástí jsou kopie statutu svěřenského fondu a dokladu o datu vzniku svěřenského fondu a další doklady prokazující údaje uvedené v přihlášce k registraci (originály dokladů je nutno předložit správci daně k nahlédnutí).
Při registraci je nutno uvést také údaje týkající se svěřenského správce (je-li správců více, pak údaje všech svěřenských správců). Správce daně vydá rozhodnutí o registraci podle ust. § 129 daňového řádu a přidělí svěřenskému fondu daňové identifikační číslo.
Další podrobné informace najdete přímo v materiálu GFŘ zde (PDF).