Odvětví stavebnictví již několik let prochází krizí. Celý segment sužuje ekonomická recese, nedostatek státních i soukromých zakázek, utažené bankovní kohoutky, stejně jako pokles daňových příjmů obcí a krajů. Zásadně klesají obraty i zisky, pokles zaměstnanců v uvedeném sektoru činí za poslední dva roky 10 %. Vyplývá to z analytické studie Stavebnictví, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Objevují se ovšem i pozitivní signály.
V rámci hodnocené skupiny 81 stavebních společností se tržby v letech 2010 až 2012 snížily o 18,5 % na 143,3 miliard korun a zisk propadl o téměř 35 % na 3,6 miliard korun. V segmentu 69 výrobců stavebních hmot se ve stejném období tržby zvýšily o 3 % na 54,1 miliardy korun, zatímco zisk klesl o 30 % na 3,1 miliardy korun. I v roce 2013 pak pokračoval nepříznivý vývoj.
Zástupci Bisnode upozorňují, že aktuální výsledky publikované Českým statistickým úřadem ukazují na pokles stavební produkce za prvních šest měsíců roku 2013 jedním z nejrychlejších temp od vzniku České republiky. Výkon stavebnictví se za první pololetí propadl až o 12,7 %, z čehož produkce pozemního stavitelství se snížila o 12,4 % a inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční pokles stavební produkce o 13,4 %. Tento pokles byl dán jednak dalším úbytkem stavebních projektů od investorů a také pozdním startem stavební sezóny - z důvodu netradičně dlouhé zimy.
Vraťme se ale ke zmiňované studii: Společnost Bisnode hodnotila v letech 2010 až 2012 vzorek 81 nejvýznamnějších firem, které podnikají v oblasti stavebnictví. Jejich celkové tržby poklesly z 175,8 miliard korun v roce 2010 na 143,3 miliard v roce 2012, což představuje pád o 18,5 %. Hospodářský výsledek sledované skupiny společností ve stejném období propadl o 34,6 %.
„Výsledky naší studie dokazují, že stavební společnosti na trhu doslova bojují o přežití a tvrdě soutěží o každou zakázku,“ říká k analýze Stavebnictví analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že současná situace na trhu má negativní vliv také na zaměstnanost v odvětví, kdy se počet zaměstnanců za poslední dva roky snížil o 3 465, tedy o 10 %. „Celý segment sužuje ekonomická recese, utažené bankovní kohoutky, a zejména nedostatek státních i soukromých zakázek,“ dodala Štěpánová.
V rámci studie společnost Bisnode dále hodnotila vzorek 69 významných firem, které působí v oblasti stavební výroby, a to v období 2010 – 2012. Jejich celkové tržby vzrostly z 52,6 miliard korun v roce 2010 na 58,3 miliardy korun v roce 2011, nicméně v roce 2012 propadly na 54,1 miliard korun. V letech 2010 -2012 tedy tržby celkově vzrostly o 3 %, zatímco hospodářský výsledek sledované skupiny firem se snížil o 30,1 % na 3,2 miliard korun. Zaměstnanost klesla o 1,4 %.
„Aktuální čísla potvrzující další propad stavebnictví pro nás bohužel nejsou žádným překvapením. I nadále proto Hospodářská komora České republiky volá po urychlené změně zákona o veřejných zakázkách, která musí přijít ze strany státu," komentuje aktuální vývoj Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky.
"Rovněž musí dojít k přehodnocení přístupu k řešení dopravní infrastruktury, přičemž je nutné zejména její zlevnění. Dále je nutné změnit myšlení a postoj investorů investujících v ČR miliardy KČ do nebytových prostor, které velmi často zejí prázdnotou. Přitom jejich výstavba probíhá na úkor oblasti bytové výstavby," říká Kužel a dodává: "Nedostatečná výstavba se netýká malometrážních, ale středních bytů, které by měly být finančně projektovány tak, aby na ně dosáhla středně příjmová skupina zejména mladých lidí. Připomínám však, že tento krok musí být zcela propojen se změnou přístup a myšlení hypotečních bank."
Oživení v průmyslu pak prezident Hospodářské komory České republiky komentuje takto: "U průmyslu je potěšující zprávou i nadále pokračující trend oživení, ke kterému dochází zejména díky automobilovému průmyslu. Úkolem HK ČR a nové vlády však bude se ještě hlouběji zabývat dalšími druhy průmyslové výroby tak, abychom stávající vývoj udrželi dál od červených čísel."
Na rok 2014 již plánováno několik velkých stavebních projektů, které by mohly stavebnictví pomoci. Nicméně vzhledem k jejich plánovaným zahájením má zřejmě uvedené odvětví před sebou ještě několik perných měsíců.
Pomoci by ovšem mohl i zájem o nové byty. Podle zástupců společnosti Ekospol uplynulý rok znovu zaznamenal nárůst v počtu prodaných nových bytů v Praze. Developeři jich prý udali celkem 5015, což představuje slušné meziroční navýšení o 24,9 %. Rekordní mělo být zejména poslední čtvrtletí, kdy se v novostavbách prodalo úctyhodných 1551 bytů a šlo podle Ekospolu o prodejně vůbec nejlepší kvartál od roku 2008. Prodávají se ovšem především levnější byty v koncové ceně do 45 tisíc Kč za metr čtvereční včetně DPH.