Developeři opakovaně hlásí vysokou poptávku po bytech, a to jak za účelem bydlení, tak pro investice. Novou výstavbu, a to nejen bytovou, ovšem brzdí pomalé povolování staveb a v některých případech pro developery - i pro část veřejnosti - nepochopitelné obstrukce ze strany stavebních úřadů. Vzhledem k rozsahu zdržovaných projektů tak tuzemská ekonomika přichází o řádově miliardy korun potenciálního růstu HDP.
Společnost Central Group například upozorňuje, že nejnovější čísla Českého statistického úřadu ohledně stavebnictví a nové bytové výstavby ukazují, jak Prahu v této oblasti trápí velký problém: Vloni investoři v Praze podle ČSÚ zahájili výstavbu jen 3949 bytů v bytových domech, podle odhadů firmy ale za stejnou dobu developeři prodali řádově 6500, tedy v podstatě o 65 procent více než bylo zahájeno.
Tempo růstu poptávky po novém bydlení je v poslední době poměrně vysoké. Loni rostl prodej o zhruba 15 procent a letos očekává Central Group další růst až o deset procent na zhruba 7200 bytů. Pokud se s takto vysokou poptávkou brzy nesrovná také rychlost povolování nových staveb, developeři podle zástupců firmy nebudou mít co prodávat. A zájemci o nové bydlení nebudou mít co kupovat. Projekty, které byly povoleny v minulosti, již budou dokončeny a rozprodány a nové prostě nebudou k dispozici. To samozřejmě v konečném důsledku povede k převisu poptávky nad nabídkou, tím pádem k růstu cen bytů a ke snížení dostupnosti nového bydlení.
Na stejný problém si stěžuje i společnost Ekospol. "Třístupňový povolovací proces je český unikát, který je dalším důkazem legislativního Kocourkova panujícího v ČR. Problémem jsou nejen neúměrně dlouhé lhůty, které navíc úřady často ani nedodržují, ale také možnost kohokoliv stavební záměr napadnout a jeho realizaci tím oddálit," uvádí ve svém komentáři Evžen Korec, Generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.
"Situaci v Praze výrazně zhoršuje územně-plánovací chaos, který trvá už několik let. Nejde jen o mediálně často zmiňované takzvané Pražské stavební předpisy, jejichž více než dvouleté martyrium je ostudou hlavního města. Praze také citelně chybí aktualizovaný územní plán, jehož nová podoba se měla původně schválit už v roce 2010. I vzhledem k demografickému vývoji, kdy se do hlavního města kvůli lepším výdělkům ročně stěhují tisíce nových lidí z regionů i ze zahraničí, je nutné vyčlenit nová místa pro bytovou výstavbu," dodává Korec.
Problematické je tedy územní plánování i proces EIA. Podle dostupných informací je navíc aktuálně v Praze ze strany stavebních úřadů protahováno územní řízení významného množství projektů, které tak není možné začít stavět. Stavební úřady přitom mnohdy nejsou schopny srozumitelně vysvětlit důvody průtahů nebo negativních stanovisek k výstavbě a existuje tak podezření na podléhání tlaku z dalších stran...
Ekonomické oživení, nízké ceny hypoték i půjček obecně - to jsou hlavní faktory, které vedou k rostoucímu zájmu o nemovitosti....