O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Státní tiskárna cenin: Po odvolání ředitele přichází i trestní oznámení

Po březnovém odvolání generálního ředitele Státní tiskárny cenin Richarda Bulíčka nyní Ministerstvo financí podalo trestní oznámení ve věci nakládání s reklamními a dárkovými předměty z drahých kovů pořízenými Státní tiskárnou cenin. V letech 2009-2014 vydala STC reklamní a dárkové předměty v celkové hodnotě 13,7 milionů korun. Nutně se vnucuje otázka: Skutečně má státní podnik rozdávat takové dárkové předměty, a to i oficiálním představitelům státu?


V březnu ministr financí Andrej Babiš uvedl ke svému rozhodnutí: „S panem ředitelem Bulíčkem jsme se rozcházeli v pohledu na efektivitu a hospodárnost v oblasti věcných darů“. Na stručné vyjádření nyní navazuje v souvislosti s trestním oznámením další, obsáhlejší vyjádření Ministerstva:

"V souvislosti s prováděním důsledné prověrky hospodaření resortu podalo Ministerstvo financí trestní oznámení ve věci nakládání s reklamními a dárkovými předměty z drahých kovů pořízenými Státní tiskárnou cenin. V letech 2009-2014 vydala STC reklamní a dárkové předměty v celkové hodnotě 13,7 milionů korun. Bylo zmapováno více jak 70 případů, kdy pracovníci STC převzali drahé dárkové předměty a chybí evidence jejich dalšího použití."

Pochybnosti o použití drahých dárků

„Je otázka, zda rozdávání nestandardně drahých dárků skutečným nebo potenciálním dodavatelům či obchodním partnerům státním podnikem je úplatek či nikoliv. To musí prověřit orgány činné v trestním řízení,“ uvedl 1. náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Ministerstvo financí upozorňuje, že Státní tiskárna cenin je státní podnik, přičemž veškerý majetek je ve vlastnictví státu a STC má pouze právo s tímto majetkem hospodařit. A mělo by se tak dít efektivně.

Podnikání Státní tiskárny cenin

Dodejme, že historie vzniku Státní tiskárny cenin, státního podniku, je spjata se vznikem samostatné Československé republiky. Vznik státu vyvolal i potřebu vlastní měnové soustavy - a také zajištění výroby bankovek. Od rozdělení České a Slovenské federativní republiky působí Státní tiskárna cenin jako specializovaná tiskárna, která vyrábí z 95 % speciální ceninovou výrobu pro potřeby České národní banky, Ministerstva vnitra, Ministerstva dopravy, Policejního prezidia ČR, Ministerstva financí, Celní správy, České pošty a dále pro organizace finanční a úvěrové soustavy a orgány vydávající státně důležité doklady a tiskopisy.

Státní tiskárna cenin především připravuje a tiskne bankovky, ceniny, cenné papíry, státní dokumenty, doklady a státně důležité tiskopisy, které vyžadují ochranu před zneužitím. Může ovšem rovněž připravovat a tisknout bankovky, dokumenty, doklady a jiné ceniny pro cizí státy v rámci volných kapacit, a to za podmínky dodržení odborné způsobilosti, patřičných osvědčení a oprávnění.

Vzhledem k výše uvedenému zaměření Státní tiskárny cenin pak lze diskutovat efektivitu zmiňovaných darů. Pokud jde o jejich zákonnost, nelze než vyčkat závěrů orgánů činných v trestním řízení.


(2. 6. 2014 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Veřejná správa v ČR: Drahé dárky i nejasnosti v pravomocech

Média takřka s železnou pravidelností přinášejí nové a nové kauzy, které na veřejnost vyplavují detaily o fungování veřejné správy v ČR....


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1146)