O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Statistika: Letos přes 2 miliony daňových přiznání, stále více elektronicky

Téměř 1 850 000 daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob a 250 tisíc daňových přiznání k dani z příjmů právnických osob bylo odevzdáno na finančních úřadech po celé republice v řádném termínu pro podání daňových přiznání, tedy do 1. dubna 2014. Uvádí to zástupci Finanční správy ČR. Roste zájem o elektronické podání daňových přiznání.

Výše uvedená čísla však nejsou konečná. Finanční správa předpokládá, že někteří poplatníci ještě podají daňové přiznání v „bezsankční“ 5denní lhůtě – tj. do 8. dubna 2014. Další poplatníci, kteří uložili do 1. dubna 2014 u správce daně plnou moc k podání daňového přiznání prostřednictvím daňového poradce nebo ti poplatníci, kteří mají ze zákona povinnost mít ověřenou účetní závěrku auditorem, mají čas s podáním daňového přiznání až do 1. července 2014.

Podíl elektronicky podaných přiznání stoupl oproti loňsku jak u fyzických, tak u právnických osob. Elektronická podání zahrnují podání prostřednictvím datových schránek a také aplikace Elektronická podání pro Finanční správu, která je pro poplatníky dostupná na internetových stránkách finanční správy.

Správci daně jezdili do obcí

307 výjezdů do 220 obcí po celé České republice uskutečnili pracovníci finančních úřadů v rámci klientského přístupu v průběhu měsíce března a první dubnové úterý. Při těchto výjezdech převzali od poplatníků téměř 25 tisíc daňových přiznání a zodpověděli tisíce jejich dotazů.

Zájem o tuto službu finanční správy rok od roku roste. Letos ji využilo o 10% více občanů než loni, nejvíce v Kraji Pardubickém, Středočeském, Olomouckém a Kraji Vysočina. Zejména pro obyvatele malých obcí je často složité dostavit se na příslušný, jim příliš vzdálený finanční úřad. Proto podle Finanční správy ČR kvitují s povděkem, že za nimi správci daně přijedou, poradí, případně pomohou s vyplněním přiznání. Pokud správce daně na místě zjistí, že poplatník například zapomněl přiložit k daňovému přiznání nezbytnou přílohu, může se pro ni poplatník jednoduše vrátit domů a okamžitě přinést.

Daňové přiznání v sobotu

Zhruba 13,5 tisíce daňových přiznání k daním z příjmů vybrali pracovníci finančních úřadů také během sobotního dopoledne 29. března 2014. Provoz na 102 otevřených úřadovnách po celé České republice byl v porovnání s loňským rokem sice o něco nižší, ale byl velmi vítanou službou hlavně pro poplatníky, kteří jsou během pracovního týdne zaneprázdněni podnikáním při zaměstnání a také pro účetní firmy a daňové poradce, kteří podávali současně více daňových přiznání najednou za své klienty.

Tradičně nejvíce daňových přiznání bylo v sobotu odevzdáno na Finančním úřadě pro hlavní město Prahu – na územních pracovištích v Praze 5, Praze 9 a Praze 10 a dále na Finančním úřadě pro Jihomoravský kraj a jeho územních pracovištích.

Výběr daňových přiznání v kostce

Pracovníci finanční správy byli na očekávaný zvýšený nápor poplatníků v období podávání daňových přiznání k daním z příjmů dobře připraveni. Od 24. března až do 1. dubna měly všechny finanční úřady rozšířeny úřední hodiny - každý pracovní den bylo otevřeno od 8,00 do 18,00 hodin, poslední březnovou sobotu pak celé dopoledne. Na všech pracovištích finančních úřadů byl podle Finanční správy ČR provoz plynulý, bez komplikací, nebyla zaznamenána žádná zásadní stížnost ze strany poplatníků.


(9. 4. 2014 | redakce2)


Související články: Sobotní podání daňových přiznání má úspěch, Více než čtvrtina firem zřejmě přikrášluje své účetnictví. Víme jak! Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(951)