O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Stát by mohl okamžitě ušetřit přes 220 milionů Kč

Ministerstvo financí oznámilo, že ukončilo základní fázi hloubkové prověrky hospodaření vybraných rezortů. Ta odhalila výrazné rezervy v jejich hospodaření a možnost rychlé úspory provozních nákladů v minimální výši 227 milionů korun. Závažná zjištění se týkají zejména oblasti nákupu, kdy totožné zboží bylo jednotlivými organizacemi nakupováno v cenovém rozpětí lišícím se až o 300 %. Řada rezortů se ovšem brání prověrkám hospodaření.

V ojedinělých případech podle MF ČR docházelo k přijímání a proplácení faktur firmám s ukončenou činností nebo firmám, které dle evidence Českého statistického úřadu nemají žádné zaměstnance. Bylo identifikováno více než 1200 obchodních případů v celkovém objemu 16 mld. Kč, u kterých nebyla dohledána veřejná zakázka.

Cílem auditů bylo zjistit skutečný stav, v němž se jednotlivá ministerstva nacházejí. „Odhalili jsme okamžitou úsporu veřejných prostředků ve výši téměř čtvrt miliardy korun a celou řadu závažných zjištění, jejichž postupná náprava přinese další miliardy,“ uvedl k výsledkům prověrky hospodaření ministr financí Andrej Babiš s tím, že jenom lepší využívání Centrálního registru administrativních budov (CRAB) ročně uspoří 190 milionů korun. Další úspory ve výši 10 mil. Kč by představovalo zavedení centrálního nákupu kancelářského papíru, a to pouze v rámci prověřovaných rezortů. Navrhované sloučení smluv SAP pod jednu rámcovou smlouvu by znamenalo roční úsporu 27 mil. Kč na licenčních poplatcích.

Problematické transakce

Prověrka hospodaření na Ministerstvu financí, spravedlnosti, obrany, pro místní rozvoj, dopravy a životního prostředí odhalila kromě nejednotností v nákupech také problémy s nepřesnými daty v systémech a se zadáváním veřejných zakázek. „Byly nalezeny transakce za 16 miliard korun, ke kterým neproběhly veřejné zakázky, i když podle objemu plnění proběhnout měly,“ podotkl 1. náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht s tím, že tyto případy byly předány k prověření jednotlivým rezortům.

Vzhledem k závažnosti zjištění Ministerstvo financí připravuje sadu legislativních a operativních opatření, která napomohou k eliminaci zjištěných rizik nejen v auditovaných rezortech, ale v celé veřejné správě (nový zákon o finanční kontrole, nový zákon o účetnictví, rozšíření Integrovaného informačního systému Státní pokladny o nové funkcionality). Ministerstvo financí také zahájilo jednání se zástupci auditovaných rezortů, která by měly vést k co nejrychlejšímu dosažení identifikovaných provozních úspor.

Ministerstva se brání prověrkám

S možností zapojení do prověrek hospodaření oslovilo Ministerstvo financí podle svých zástupců všechny koaliční resorty dopisem prvního náměstka Lukáše Wagenknechta dne 27. března na úrovni prvních náměstků. „Nechápu reakce koaličních ministrů. Nabídli jsme všem možnost zapojit se do prověrek hospodaření. Reagoval pouze resort MPSV, který konstatoval, že bude prověrku realizovat sám. Ministerstvo zdravotnictví, které se dotázalo, kdo bude audit realizovat a Ministerstvo kultury, které nebylo schopné po upřesnění dodat potřebná data,“ uvádí Wagenknecht.

Na kritiku, že audity jsou, pouze marketingovým tahem, uvádí: „I nadále budeme zveřejňovat zjištěné nedostatky a samozřejmě přijdeme i s řešením. Nevidím důvod, proč bychom měli zůstávat pouze u těchto výsledků. Jde nám především o nápravu dosavadního stavu,“ dodává Wagenknecht.

Na prověrce hospodaření pracoval tým pod vedení prvního náměstka Lukáše Wagenknechta složený z pěti zaměstnanců ministerstva a z pěti studentů, kteří práci vykonávali zdarma v rámci stáže. Tento tým zkontroloval 1200 obchodních případů, 600 000 faktur v hodnotě 300 mld. Kč v období od března do konce května. U obchodních případů v hodnotě 16 mld. Kč zjistil, že k nim nebyly publikovány zakázky v rejstříku veřejných zakázek. Příčinou může být, že jsou propláceny na základě historických smluv uzavřených před rokem 2006, nebo byly realizovány prostřednictvím zakázek malého rozsahu, přičemž byl celkový limit pro podlimitní zakázky překročen.


(9. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1208)