O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Starší počítače jsou v ohrožení: Skončila podpora Windows XP a Office 2003

Je to tu: Právě včera skončila podpora systému Windows XP a sady kancelářských aplikací Microsoft Office 2003. Průzkum realizovaný společností Ipsos MORI na začátku března sice ukázal, že české malé a středně velké podniky (76 %) patří vedle finských (84 %) a německých (79 %) mezi nejlépe informované o blížícím se ukončení podpory Windows XP, ale i tak zůstává řada počítačů, které stále používají zastaralý software. Jaká jsou rizika?

„Používání 12 let starých systémů, jako je Windows XP, může nejen snížit konkurenceschopnost vaší firmy, ale v nadcházejících měsících i ohrozit její bezpečnost. V České republice je stále téměř třetina českých SMB podniků, které tuto situaci nezačaly vůbec řešit a brzy se tak mohou vystavit celé řadě rizik a problémů,“ říká Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client ve společnosti Microsoft.

Zástupci Microsoftu upozorňují, že nové verze Windows 8.1 a Office 365 poskytují firmám řadu výhod, zejména pak vysokou míru produktivity (díky novým funkcím a lepšímu ovládání prý může každý uživatel ušetřit až 10 minut neproduktivního času denně, což představuje zhruba 1 pracovní týden za rok) a bezpečnosti, neboť nové počítače s Windows 7 a 8 podstatně lépe zamezují některým typům útoků. Další výhodou nových zařízení je také nižší spotřeba energie, a to při několikanásobně vyšším výkonu.

Co staré systémy neumějí

Microsoft upozorňuje, že více než 12 let starý systém Windows XP a 10 let starý Office 2003 již nesplňují současné požadavky na výkon a bezpečnost a neodpovídají moderním technologickým standardům. Uživatelé a firmy, které budou nadále používat tyto nepodporované produkty, se podle jeho zástupců po 8. dubnu budou vystavovat značnému riziku.

Objeví-li se v systému nějaká bezpečnostní zranitelnost, nebude „záplatována“, a útočníci ji budou moci snadno využít například ke krádeži citlivých dat uživatele, jako je číslo kreditní karty či data o zákaznících. S ukončením podpory Windows XP zřejmě také výrobci hardwaru a softwaru přestanou podporovat svá vlastní řešení na tamto zastaralém systému. V praxi to bude znamenat, že může být velmi složité, až nemožné, sehnat ovladače pro Windows XP například pro nově zakoupenou multifunkční tiskárnu.

Jak zůstat v bezpečí?

Jaká jsou řešení? U počítačů, které nejsou vystaveny rizikům útoku - jsou tedy například odpojeny od internetu - a současně jsou používány tak, že není ani jiný důvod ke změně - lze vše ponechat tak, jak je. V ostatních případech je na míste buď upgrade na novější verzi Windows, výměna za jiný operační systém, například některou verzi Linuxu, nebo výměna celého počítače za nový. Vzhledem ke stáří mnohých počítačů provozovaných pod OS Windows XP bude zřejmě poslední varianta mnohdy nejpraktičtější.


(9. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(955)