O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Stále více lidí se stává obětí internetových vyděračů

Počet internetových uživatelů, kteří se setkali se šifrovacím ransomwarem, se za třetí čtvrtletí letošního roku zvýšil 2,6krát. Podle zprávy Kaspersky Lab, sledující čtvrtletní vývoj v oblasti IT hrozeb, se jedná konkrétně o 821 865 lidí. Jde tak o třetí čtvrtletí v řadě, kdy počty útoků rostly. Oč tu jde?

Šifrovací ransomware – přesněji malware, který zašifruje uživatelovy složky, aby po něm následně vyžadoval výkupné za jejich odšifrování – se aktuálně mezi kyberzločinci těší velké popularitě. Je to zejména kvůli nízkým nákladům na vývoj a zároveň potenciálně vysokým výnosům, pokud dojde k úspěšné infekci.

Kromě narůstajícího počtu obětí se podle zprávy kyberzločinci věnují i vyhledávání nových zemí, kde lze zaútočit. Od července do září tohoto roku patřily mezi státy s největším podílem uživatelů napadených šifrovacím ransomwarem Japonsko (4,83 %), Chorvatsko (3,71 %), Jižní Korea (3,36 %) Tunisko (3,22 %) a Bulharsko (3,2 %). V předchozím kvartále bylo na prvním místě také Japonsko, ale druhé, třetí a čtvrté místo bylo obsazeno Itálií, Džibutskem a Lucemburskem.

Nejvíce obětí

„Krypto ransomware zůstává i nadále jednou z největších hrozeb jak pro koncové uživatele, tak i firmy. Současný skokový nárůst v počtu napadených uživatelů může být způsoben tím, že jsme oproti předchozímu čtvrtletí zaznamenali tři a půl krát více modifikací ransomwaru – celkem více než 32 000 různých forem. Důvodem tak vysokého počtu mohou být také značné investice do bezpečnostních řešení, která firmám umožňují co nejrychleji detekovat nové případy ransomwaru. Zločincům tak nezbývá než vytvářet stále nové modifikace svých malwarů,“ říká Fedor Sinitsyn, expert na ransomware ve společnosti Kaspersky Lab.

Nejvíce obětí má na svědomí Trojan-Downloader.JS.Cryptoload – rodina downloaderů napsaná v jazyce JavaScript schopná stahovat jiné rodiny krypto ransomwaru. Mezi nejrozšířenější z nich ve třetím čtvrtletí patřily CTB-Locker (28,34 % napadených uživatelů), Locky (9,6 %) a CryptXXX (8,95 %).

A zde jsou další důležitá zjištění čtvrtletní zprávy sledující vývoj v oblasti IT hrozeb „IT Threat Evolution in Q3 Report“: Podle dat KSN detekovala a zneškodnila bezpečnostní řešení Kaspersky Lab ve třetím čtvrtletí celkem 171 802 109 škodlivých útoků pocházejících z online zdrojů po celém světě. Oproti předchozímu období se jedná o mírný pokles (171 895 830). Z nich představovalo 45 169 524 škodlivé URL hostící 12 657 673 zákeřných komponent, jako jsou skripta, exploity, spustitelné soubory a další.

O 5,8 % vzrostl počet uživatelů napadených bankovním malwarem – 1 198 264 obětí. Co do počtu zneužití zůstaly vyhledávače a operační systém Android nejčastěji napadenými softwary. 45 % napadení, která zaregistrovala společnost Kaspersky Lab, cílilo na vyhledávače, přičemž 19 % z nich bylo vyvinuto pro zneužití slabin oblíbeného mobilního operačního systému Android.


(18. 11. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2864)