Asi není třeba dlouze rozebírat situaci na tuzemském pracovním trhu: Nezaměstnanost je na rekordních minimech a poptávka po odbornících v technických oborech vysoká. To platí i o odbornících na informační technologie, kterých je nedostatek dlouhodobě.
Znamená to, že sehnat vhodného zaměstnance je nemožné? Samozřejmě, že ne. Podle loňského podzimního průzkumu JobsIndex existuje v ČR silná nespokojenosti s odměňováním za práci, a to prý ovšem nikoliv pouze kvůli samotné výši mezd. Zaměstnanci mnohdy postrádají některé z moderních benefitů, například možnost práce z domova nebo výraznější podporu svého osobního rozvoje. A právě tady lze při nabírání nových zaměstnanců spatřovat příležitost.
“Z detailních výsledků výzkumu JobsIndex vyplývá, že aktuálně je mezi zaměstnanými Čechy 446 tisíc lidí “v pohybu” (11,6 %) – silně touží po změně práce, sami intenzivně vyhledávají nové příležitosti a již se také cítí být připraveni na všechny související kroky. Celé dvě třetiny zaměstnanců se nebrání zajímavým nabídkám, 30 % je samo čas od času hledá,” shrnul část výsledků uvedeného průzkumu analytik Filip Lepier ze společnosti McGuffin, která zajistila jeho kvantitativní část.
Přeplacení lidí ale může být pro zaměstnavatele velmi nákladné. “Nadpoloviční většina zaměstnanců by přijala nabídku ke změně práce, kdyby si tím zvýšili příjem alespoň o 30 %. Jenom peníze však nerozhodují. Celé pětině lidí například velmi silně chybí možnost alespoň občas pracovat z domova, pro dalších 15 % už je to standard. Zaměstnavatelé to přitom nyní nabízejí u 7,5 % z nově obsazovaných míst,” uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, analytik kariérního portálu Jobs.cz, který stojí za průzkumem JobsIndex.
Na trhu je podle ManpowerGroup kromě IT specialistů nedostatek i dalších profesí, například strojních inženýrů nebo řemeslníků. Více než tři čtvrtiny volných míst jsou podle statistik Grafton Recruitment v technických oborech. V IT již tradičně chybějí především programátoři a vývojáři obecně.
Jen pro zajímavost: Poslední čísla ukazují, že třeba na Ostravsku či Brněnsku je 80 % všech volných pozic vhodných pro absolventy VŠ technického směru a jen 20 % netechnického. Na Olomoucku je poměr ještě rozdílnější – 90 % ku 10 %. Střední Čechy mají téměř 75 % volných pozic technických, 13 % obchodních, 5 % v oblasti personalistiky a 5 % v oblasti financí. V Praze je zase 3x více otevřených pozic v engineeringu než v marketingu a obchodu, v IT dokonce 4x tolik. I v segmentu prodeje a marketingu je ale největší zájem o specialisty na on-line marketing.
Tomu odpovídají i mzdy. Nejlépe placenými pozicemi, které loni společnost Grafton Recruitment obsadila, byly ředitel vývoje IT (180 000 Kč), ředitel centra sdílených podnikových služeb a ředitel výroby.
Nutno dodat, že zajištění správy IT v organizaci už dávno není nutno zajišťovat 100% vlastními zaměstnanci nebo v rámci dohod o provedení práce či pracovní činnosti s externisty jednotlivci. Mnohé funkce IT lze zařídit dodavatelsky. Vezměte si jen e-mail. Bývaly doby, kdy jste museli mít vlastní e-mailový server, případně řešit funkcionalitu takového serveru na odborné úrovni s dodavatelem internetového připojení. Dnes je k dispozici řada cloudových služeb, například GMail, díky kterým můžete snadno spustit e-mail - na vlastní internetové doméně - během několika minut a v podstatě bez nutnosti jakékoli další následné správy.
A podobně je tomu i u řady dalších služeb, včetně například podnikového softwaru poskytovaného formou služby (SaaS, Software as a Service). Cloudové služby jsou přitom vhodné pro organizace všech velikostí. Ty menší se díky nim mohou mnohdy zcela obejít bez vlastních IT specialistů, u těch větších se lze obejít s jejich nižším počtem, či je případně využít efektivněji než jen pro udržení vlastního IT v chodu.
Pro většinu podnikatelů a byznysmenů jsou počítače - a infrastruktura, která s nimi souvisí - jedním z prostředků jejich práce....