O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Spotřební průmysl: Těžká léta i využití moderních technologií

I přes pokračující ekonomickou nestabilitu tržby největších 250 společností zaměřených na spotřební průmysl přesáhly ve finančním roce 2013 (který zahrnuje období do června 2014) částku 3,1 bilionu amerických dolarů. To se odrazilo na tržbách společností střední velikosti, které podle každoroční zprávy Globální síly ve spotřebním průmyslu 2015: Jak být v kontaktu se spotřebiteli vzájemně propojenými díky moderním technologiím vydané již poosmé společností Deloitte, dosáhly hodnoty 12,3 miliardy dolarů.

„Globální ekonomika, zejména na vyspělých trzích ve Spojených státech, Evropě a Japonsku, je značně ovlivněna poklesem cen ropy a rostoucími dezinflačními tlaky. Díky nim došlo k oživení kupní síly spotřebitelů v zemích s vysokou spotřebou ropy, jako je např. Japonsko, Indie, USA a většina evropských zemí včetně České republiky. Celkově tyto dva faktory vedly k rychlejšímu ekonomickému růstu, ke kterému by bez jejich vlivu nedošlo,“ uvedl Martin Tesař, vedoucí partner oddělení auditu, který se v Deloitte ČR věnuje spotřebitelskému sektoru.

Aktivita v oblasti fúzí a akvizic ve spotřebním sektoru

Od stagnace v roce 2009 se podle Deloitte počet transakcí ve spotřebním sektoru každoročně zvyšoval až na celkový počet 1 421 transakcí v roce 2013. Z dosud dostupných údajů lze vyvodit, že co do počtu transakcí se rok 2014 přinejmenším vyrovná roku 2013, nebo jej dokonce předčí. Přestože počet transakcí rostl, jejich hodnota od roku 2009 neustále klesala, a to až do roku 2013, kdy došlo k prudkému nárůstu průměrné hodnoty cen transakcí. Pokles hodnoty transakcí trvající až do roku 2012 lze alespoň částečně vysvětlit globálním zpomalením ekonomiky, jež umožnilo společnostem pořizovat majetek za velmi výhodné ceny.

Podle studie Deloitte bude organický růst i nadále pro mnoho společností ve spotřebním sektoru představovat výzvu. Společnosti proto budou i nadále považovat fúze a akvizice za rychlý způsob, jak zvýšit svůj podíl na trhu.

„V několika příštích letech lze očekávat, že společnosti zaměřené na spotřební průmysl budou využívat akvizice coby možnost, jak efektivně zúžit a zaměřit svá produktová portfolia, a dosáhnout tak větší pružnosti a flexibility v reakci na měnící se preference spotřebitelů,“ doplnil Miroslav Svoboda, vedoucí partner v oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte ČR.

Kontakt se spotřebiteli a další výhled

Dnešní spotřebitelé mají podle Deloitte dříve nebývalé možnosti, včetně on-line poradenství, jak se informovat o produktu, jehož koupi zvažují. Nedávná studie společnosti Deloitte však došla k překvapivému závěru, že spotřebitelé mnohem častěji než na odborné poradenství dávají na radu a doporučení rodinných příslušníků, přátel a ostatních spotřebitelů. Při volbě produktu nebo služby dá na radu rodinných příslušníků, přátel nebo ostatních spotřebitelů až šedesát procent spotřebitelů, nezávislým odborníkům na danou službu/produkt důvěřuje 43 procent, doporučeními zaměstnanců obchodu nebo doporučeními prezentovanými na webových stránkách obchodu se řídí pouhých 16 procent a informacím výrobce produktu důvěřuje jen 12 procent.

Z hlediska světové ekonomiky byl podle Deloitte rok 2013-2014 dalším v řadě nelehkých roků. Po většinu roku 2013 procházela Evropa recesí, a přestože ke konci roku 2013 a na začátku roku 2014 došlo k mírnému oživení ekonomiky, šlo stále jen o nepatrný růst. Ekonomika Spojených států v roce 2013 zažila mírný růst pramenící zejména ze zpřísnění fiskální politiky. Zatímco v Japonsku ekonomika posilovala díky zvýšenému vývozu a vlivem rozsáhlých vládních stimulačních opatření, čínská ekonomika v roce 2013 zpomalovala a toto zpomalení se promítlo i do začátku roku 2014. Zpomalení zaznamenaly také ekonomiky zemí Latinské Ameriky, které se musely vyrovnat s koncem čínského komoditního boomu, oslabenou domácí poptávkou, sociálními nepokoji a dalšími nepříznivými vlivy. Celkově lze shrnout, že oživení světových ekonomik zůstává i nadále spíše rozkolísané a slabé.


(29. 5. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1868)