O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Společnost s ručením omezeným: Častý je jediný majitel

Dlouhodobě jsou nejoblíbenější právní formou pro podnikání v České republice společnosti s ručením omezeným. Téměř 85 % společností s ručením omezeným je přitom vlastněno fyzickými osobami. Prostřednictvím společnosti s ručením omezeným podniká více než 354 922 Čechů a více než 139 000 cizinců. Plyne to z detailní analýzy vlastnických vztahů tuzemských společností s ručením omezeným, kterou dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

V květnu 2014 Bisnode ve svých databázích evidoval 376 218 aktivních společností s ručením omezeným, které obecně reprezentují malé a střední podnikání. Většina z nich (84,75 %) je výhradně v rukou fyzických osob – 46,15 % (173 616) ovládá jedna fyzická osoba a 38,60 % (145 220) kontroluje více fyzických osob společně. Právnické osoby vlastní necelých 9 % společností s ručením omezeným.

Roste počet společností ovládaných jednou osobou

Za posledních pět let, kdy Bisnode tyto statistiky detailně sleduje, vzrostl podíl firem, které vlastní jedna fyzická osoba o 8,56 procentních bodů (z 37,59 % v roce 2009 na 46,15 % v roce 2014), zatímco podíl společností ovládaných více fyzickými osobami klesl o 9,45 procentních bodů (z 48,05 % na 38,60 %).

„Za posledních pět let vzrostl počet společností s ručením omezeným, které vlastní právě jedna fyzická osoba o více než polovinu. Tento trend potvrzuje pravdivost rčení „Chceš-li přijít o kamaráda, začni s ním podnikat“. Z tuzemských podnikatelů se stávají individualisté. Čím dál jasněji preferují podnikání bez dalších společníků – předcházejí tím konfliktům a snižují rizika. Nicméně za výrazným nárůstem počtu firem s jediným vlastníkem stojí i fakt, že živnostníci a fyzické osoby pro své podnikání stále častěji volí právní formu společnosti s ručením omezeným. Ve srovnání s podnikáním na živnostenský list je hlavním důvodem omezení rizik a zvýšení prestiže,“ komentuje výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že největší riziko spojené s podnikáním na fyzickou osobu spočívá v tom, že živnostník ručí celým svým majetkem, zatímco u společnosti s ručením omezeným podnikatelé firem celým majetkem neručí.

Podle analýzy Bisnode má majetkový podíl v jedné nebo více společnostech s ručením omezeným více než 354 922 Čechů a více než 139 029 cizinců. „Z uvedené statistiky vyplývá, že každý 30. Čech, a to včetně dětí a nemluvňat, podniká prostřednictvím společnosti s ručením omezeným,“ upozornila Petra Štěpánová. (K 31 .3. 2014 dosáhl dle ČSÚ počet obyvatel v ČR 10 517 408)

„Počet Čechů, majitelů společností s ručením omezeným za poslední dva roky vzrostl o 16 %, zatímco počet zahraničních vlastníků se snížil o 20 %. Podnikatelské aktivity Čechů zcela jistě rostou, nicméně naše statistiky jsou ovlivněny tím, že domicil fyzických osob odvozujeme z adresy uvedené v obchodním rejstříku, což částečně vysvětluje výrazný pokles počtu zahraničních fyzických osob, které vlastní společnosti s ručením omezeným, neboť roste počet cizinců, kteří si do obchodního rejstříku zapisují adresu bydliště v Česku,“ uzavřela analytička Bisnode.


(23. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

dotaz
Byli jsme čtyři spollečníci eseročka. Tři společníky jsem před pěti lety vyplatil a nadále podnikám.Jelikož jsem už v důchodu, chci s podnikáním skončit, ale nevím jak převést nemovitost do ...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1244)