O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Spojení a akvizice firem: Loni padl rekord

Odhadovaná velikost českého trhu M&A (spojení a akvizic firem) vzrostla loni o 16 % a dosáhla 11,5 miliard USD. V Česku se loni uskutečnilo 246 transakcí, což je meziročně o 15 % méně. I tak lokální trh patří mezi tři nejaktivnější v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Známe i další detaily z ČR i z našeho regionu.

Rok 2017 potvrdil očekávání investorů i odborníků a stal se rekordním v objemu ohlášených fúzí a akvizic. I přes mírný pokles jejich počtu na 246 (z 288 v roce 2016) dosáhl podle odhadu EY objemu 11,5 miliard USD, což je meziročně o 16 % více. K rekordnímu výsledku přispělo i několik velkých obchodů, první čtyři transakce v žebříčku přesáhly každá hodnotu 400 milionů USD. V regionu střední a jihovýchodní Evropy bylo nejaktivnější Polsko s 265 transakcemi (13,8 mld. USD). Česká republika skončila v závěsu druhá, na třetím místě je s odstupem Turecko s objemem 7,7 mld. USD.

„Důvody pokračující investiční a akviziční aktivity v České republice jsou i nadále silné makroekonomické fundamenty ČR i hlavních obchodních partnerů, zejména EU. Motivace pro transakce je jednak pokračující fenomén nástupnictví u privátně vlastněných českých firem a aktuálně také například snaha řešit nedostatek vlastních kapacit a zejména zaměstnanců,“ komentuje EY M&A Barometr za rok 2017 Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY v České republice.

Největší transakcí loňského roku se v České republice stala akvizice skupiny PPF Group NV, která koupila 100% podíl ve firmě Škoda Transportation za odhadovanou částku 489 milionů USD. Celkově nejaktivnějšími investory v roce 2017 byly energetické giganty ČEZ a Energetický a průmyslový holding, které uskutečnily po osmi významných transakcích. Aktivní na českém trhu fúzí a akvizic byla i československá skupina Penta Investments se sedmi významnými obchody následována zdravotnickou skupinou EUC s pěti transakcemi.

Česká aktivita v zahraniční svižně roste

Nejvýznamnější podíl na objemu transakcí měly investice domácích investorů v rámci České republiky (47 %), následované investicemi směřujícími do České republiky ze zahraničí (29 %). Oproti minulému roku narostl počet investic ze zahraničí o 11 %.

„V roce 2017 došlo k nárůstu investic českých subjektů do zahraničí o celých 127 %. Pokračuje tak silná aktivita tuzemských investorů za hranicemi relativně malé České republiky. Do určité míry jde o důsledek postupně posilující české koruny, která zvýhodňuje nakupování podniků v zahraničí pro české investory,“ vysvětluje Michal Hrmo, senior konzultant pro fúze a akvizice společnosti EY v České republice.

Domácí investoři svými zahraničními investicemi cílili především na Německo, kam jich směřovalo devět, druhé skončilo Slovensko se sedmi transakcemi. Na třetím místě následovalo Rumunsko s šesti transakcemi včetně druhé největší transakce v zemi – akvizice A&D Pharma Holdings českou společností Dr. Max Pharma z portfolia Penta Investments.

V uplynulém roce výrazně vzrostl počet transakcí především u nemovitostí a v sektoru telekomunikace/média. Nemovitosti navíc s výrazným náskokem vedly mezi sektory s 54 transakcemi (22% podíl). Další v pořadí byly výroba (11,8 %) a služby (11 %). Naopak výrazně klesla aktivita investorů v IT, bankovnictví i maloobchodě.

Fúze a akvizice v regionu střední a jihovýchodní Evropy

V regionu střední a jihovýchodní Evropy (Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Řecko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko) bylo v roce 2017 podle EY realizováno celkem 1 132 transakcí (1 165 transakcí v roce 2016) s odhadovanou celkovou velikostí 50,9 miliard USD (47,7 miliard USD v roce 2016). Největší transakcí v regionu se stala akvizice turecké OMV Petrol Ofisi skupinou Vitol Investment, která měla hodnotu 1 441 miliard USD.

Nejatraktivnějšími obory z pohledu počtu transakcí byly nemovitosti (14 %), výroba (12 %) a IT (11 %). Největší průměrný objem transakce ovšem připadl oblasti energetiky (146 mil. USD). Následovaly nemovitosti (98 mil. USD), výroba (55 mil. USD), potravinářství (49 mil. USD) a informační technologie (20 mil. USD).

Celkem 47 % všech transakcí provedli v regionu střední a jihovýchodní Evropy domácí investoři na domácích trzích. Ve srovnání s rokem 2016 to znamená pokles o 5 %. Transakce domácích investorů byly nejpopulárnější v Maďarsku (63 %). Investice ze zahraničí tvořily loni na M&A trhu v regionu 40% podíl, většina zahraničních investic navíc přicházela ze zemí mimo region. Nejvíce v regionu investovaly společnosti ze Spojených států (56 transakcí), Německa (46) a Velké Británie (35). Naopak firmy z regionu investovaly na zahraničních trzích jen ve 13 % případů.

„V roce 2018 očekáváme pokračování silné investiční aktivity českých subjektů doma i v zahraničí. Věříme, že se letos také dočkáme několika skutečně velkých transakcí minimálně evropského významu. Pokračující zájem bude v oboru strojírenství, energetice a technologiích, naopak očekáváme zpomalení zájmu o nemovitosti,“ dodává Flieger.


(12. 4. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3936)