O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Špatná zpráva pro hotely a restaurace: Češi se zatím na zimní dovolenou nechystají

Dovolená v nadcházející zimní sezoně a o zimních prázdninách bude letos pro řadu Čechů jiná. Necelé dvě třetiny ji v tuto chvíli vůbec neplánují. A ti, co s ní počítají, mají velmi střízlivý přístup, nákup nechávají na poslední chvíli a drtivá většina bude trávit dovolenou v českých zimních střediscích. Zodpovědnost Čechů se projevuje i ve snaze snížit náklady a financovat dovolenou z běžného platu či úspor. Vyplývá to z aktuálního výzkumu Equa bank.

Protiepidemická opatření změnila letos řadu pracovních i soukromých plánů. Češi si při zvažování letošní zimní dovolené proto drží střízlivý přístup – a moc dopředu neplánují. „Důvodem je nejen nejistota ohledně možnosti cestování – a to nejen do zahraničí, ale i v rámci ČR – ale i zodpovědný přístup. Češi nyní více spoří – to vidíme i na jejich zájmu o Spořicí účty, kde jsme zaznamenali nárůst zůstatků o 20 % v porovnání se začátkem letošního roku, či na zájmu o investice do fondů, jejichž objem v držení klientů se na konci září ve srovnání se stejným obdobím minulého roku více než zdvojnásobil,“ řekla Kateřina Petko, ředitelka PR a interní komunikace Equa bank.

Podle výzkumu Equa bank 60 % Čechů zimní dovolenou v tuto chvíli raději vůbec neplánuje. Obezřetní jsou však i ti, kdo s dovolenou stále počítají a nijak s investicí do dovolené nespěchají. Nákup pobytu v dovolenkové destinaci nechává 43 % z nich na dobu kratší než měsíc před odjezdem. A 16 % si pak chce koupit ubytování dokonce jen týden předem.

Letos hraje významnou roli při výběru destinace zimní dovolené nastavení storno podmínek. V porovnání s loňským rokem, je pro polovinu Čechů důležitější vstřícné nastavení podmínek stornování ubytování a dopravy či celého zájezdu. Pro pětinu Čechů je to dokonce zásadní, aby si dovolenou koupili.

Raději v Česku

Dobrou zprávou pro tuzemské podnikatele ovšem je, že 90 % z těch, kdo o zimní dovolené uvažují, ji plánují strávit v České republice. O Rakousku jako o možném místě pro lyžovačku uvažují 3 % dotázaných, 2 % doufá v pobyt na Slovensku a 1,3 počítá s Německem. O pobytu u moře uvažují necelá 2 %.

Větší příklon Čechů k obezřetnosti je vidět na výdajích z rodinného rozpočtu a očekáváných investicích do zimní dovolené. Do 5 tisíc Kč by chtělo dát za zimní dovolenou 60 % dotázaných (loni to bylo 39 %), od 5 do 10 tis. Kč chce vynaložit 18 % Čechů (loni 30 %), od 10 do 15 tis. Kč 9 % respondentů (loni 17 %).

O spořícím módu svědčí i odpovědi na dotazy, jaké mají lidé očekávání ohledně výdajů na dovolenou v porovnání s předchozím rokem. Na zimní dovolenou je ochotno vydat 40 % Čechů (z těch, kteří ji plánují) nanejvýš stejně peněz jako loni. A 33 % bude na zimní dovolené letos šetřit a vydá za ni méně peněz.

Odpovědný přístup k financím je vidět i při pohledu na to, z čeho budeme letos dovolenou financovat. Z běžné výplaty bude dovolenou platit 48 % Čechů a z úspor, kdy si na dovolenou několik měsíců část peněz odkládá, pak 42 % dovolenkářů.


(27. 11. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

účet u Equa máme již delší dobu. Letošní zimu jsme chtěli strávit jako minulý rok přes Vánoce v lázních v menším hotelu.(https://vincentluhacovice.cz/-cs) Bohužel to nevychází. ...
Taky jsem si letos u Equa založila spořící účet a na Vánoční svátky pojedeme na chatu :) Ale je teda pravda, že tam bychom jeli i tak..takže u nás se nic moc nezmění.. ale věřím tomu, že spousta lidí ...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5669)