U poloviny Čechů vyvolávají informace o zpomalování ekonomiky obavy. Začínají se bát o svou finanční situaci a dopad na rodinu. Optimistických zůstává třetina obyvatel ČR – nepřipouští si, že by se jich případné zpomalení ekonomického růstu mohlo nějak dotknout. Jen 12 % dotázaných totiž odpovědělo, že zprávy o ekonomice je nezajímají. Vyplynulo to z průzkumu Equa bank.
Podle výzkumu Equa bank se rostoucí obavy začínají promítat do chování lidí. Pouze třetina dotázaných totiž neuvažuje, že by začala pod jejich vlivem omezovat své výdaje. Téměř dvě třetiny uvažují, že si nějakým způsobem bude opasek utahovat. Z nich chce letos čtvrtina omezit své výdaje na stravování v restauracích, 22 % omezit větší výdaje (rekonstrukce, nákup elektroniky, nákup vozu) a shodně 21 % chce omezit výdaje na pravidelné každotýdenní nákupy potravin, drogerie a omezit výdaje na zábavu (např. sport, kultura, volný čas).
Omezování výdajů je dáno i tím, že se lidé začínají obávat o práci. Výrazně větší obavy ze ztráty zaměstnání má v porovnání se situací před rokem každý čtvrtý Čech. Ztráty zaměstnání se neobává 56 %.
Úvahy o omezení výdajů jsou dány i pomalu se ztrácející vírou v růst příjmů. Téměř polovina z nás sice stále věří, že letos vydělá více než loni, ale už 38 % doufá, že vydělá alespoň stejně jako loni a 16 % čeká dokonce pokles výdělku.
Nahlodávání důvěry v lepší budoucnost se projevuje i v postoji k úsporám. Jen pouze každý 10. Čech neplánuje v porovnání s rokem 2019 letos více šetřit, protože nemá obavy o zhoršení své finanční situace v letošním roce. Téměř čtvrtina má sice obavy ze zhoršení finanční situace, ale nebude více šetřit, protože si to nemůže dovolit. Z těch, co chtějí a mohou si dovolit více šetřit, hodlá drtivá většina uložit peníze do nástrojů, aby měli peníze kdykoliv „po ruce“. Nejčastěji přitom mají Češi finanční rezervu ve výši do 30 tis. CZK. Do 50 tis. Kč 15 % dotázaných a do 100 tis. Kč necelých 16 %.
„Každý by se měl při správě svých financí rozhodovat podle své životní situace a finančního cíle – pokud jím je například vytváření dlouhodobější finanční rezervy, je z pohledu možného výnosu a míry podstupovaného rizika rozumné přemýšlet o investicích do investičních fondů. Dlouhodobé a pravidelné investování i menších částek může pomoci nejen vytvářet finanční „polštář“, ale navíc díky efektu průměrování nákupní ceny snižuje výsledné kolísání hodnoty investice,“ řekl David Kögler, ředitel investičních produktů Equa bank.
Obavy se odráží i v důvodech proč spořit: 45 % chce posílit finanční rezervu pro případ neočekávaných výdajů (nutná oprava bytu, domu, vozu, hrazený lékařský zákrok). Čtvrtina chce posílit finanční rezervu pro případ, že přijde o práci či dlouhodobě onemocní. Zajištění na stáří (23 %) či budoucnosti dětí (19 %) uvádí Češi až na dalších místech.
Úspory by byly také první, nač by lidé sáhli, pokud by přišili po dva a více měsíců o příjem. Udělala by to polovina z nás. Každý pátý by poprosil o pomoc někoho z širší rodiny, 17 % by se spolehlo na podporu v nezaměstnanosti. Pětina Čechů by vůbec nevěděla, co by dělali, pokud by jim příjem vypadl.
Pokud průzkum skutečně odráží náladu spotřebitelů, jde o špatnou zprávu pro byznys. Mnozí spotřebitelé totiž v posledních letech téměř nehleděli na výdaje a leckteří výrobci a obchodníci si tak mohli dovolit posadit své marže výrazně výše než v minulosti. Nyní hrozí, že zlatá doba se může chýlit ke konci.