O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Soukromé vzdělávání v Česku? Rodiče se nebrání ani půjčkám na něj

Zadlužit se kvůli kvalitnějšímu nebo na veřejných školách nedostupnému vzdělání by nebyl pro většinu rodičů problém. Šest z deseti rodičů by uvažovalo o půjčce, pokud by na financování školného svých potomků na soukromých školách nemělo dostatek vlastních prostředků. Z průzkumu ČSOB dále vyplývá, že ochota půjčit si na školné u rodičů roste s věkem dítěte.

Docházku v některé soukromé škole nebo školách podle průzkumu v současnosti hradí svému dítěti či dětem necelých 5 % rodičů. „Zadlužit se kvůli soukromé základní škole by zvažoval jen zlomek rodičů, naopak 72 % z nich by si v případě potřeby vzalo půjčku na financování vysokoškolského studia svého potomka. U střední školy by o tom uvažovalo 45 % rodičů,“ říká Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB.

Začátek nového školního roku je také spojen s mimořádnými výdaji, které se ne vždy daří po prázdninách a dovolených zvládnout z rodinné kasy. Průzkum ukázal, že 17 % rodičů má zkušenosti s půjčkou na nákup potřeb do školy nebo na financování zájmových kroužků. „Na drobné výdaje v řádech tisíců korun se klientům vyplatí používat finance z kreditních karet nebo kontokorentů. Pokud klient vypůjčené peníze na kreditní kartě splatí v bezúročném období 55 dnů, má jejich půjčení zcela zdarma,“ doplňuje Jana Opršalová, výkonná manažerka segmentu Platební komfort ČSOB.

Konec letních prázdnin je také dobrou příležitostí pro nastavení režimu kapesného. Vhodným řešením může být například předplacená karta. Stačí ji nabít a děti s ní potom mohou platit v obchodech, přes internet nebo vybírat hotovost z bankomatu. Rodiče navíc mají přehled o všech transakcích díky SMS zprávě. „COOL kartu využívají tisíce dětí a průměrné „dobití“ kapesného činí 450 korun měsíčně. Za zmínku stojí, že děti rozhodně neutrácejí vše a průměrně ušetří na kartě 15 % z dobité částky,“ uzavírá Petr Hutla, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.


(15. 9. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2712)