O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Softwarové pirátství: Pravidelná udání firem za odměnu

Více než 150 oznámení, z nichž většina je nyní v různé fázi zpracování, a to včetně 30 podaných trestních oznámení, dostala protipirátská organizace BSA získala od lidí, které označuje jako lovce pirátů. První výplaty jejich odměn by prý měly proběhnout do léta. Odhadem letos BSA na odměnách vyplatí přes milion korun.

Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance se podle svých materiálů nyní snaží ke zdárnému konci dovést a uzavřít desítky případů softwarového pirátství zjištěných na základě Programu placeného odhalování softwarového pirátství, který je k dispozici on-line přes www.SoftwareLegalne.cz. Program za informace vedoucí k usvědčení pirátů slibuje oznamovateli vyplatit 10 % z uhrazené náhrady škody. BSA dle svých zástupců od startu programu získává několik oznámení týdně.

BSA prý získala od svých lovců pirátů či náhodných oznamovatelů více než 150 oznámení. „Z toho jsme jich do formy trestního oznámení zpracovali třicet. Zbytek nebylo možné kvůli různým nedostatkům zatím využít,“ říká Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA v ČR.

Policie prý na základě informací od lovců pirátů zasáhla v desítkách firem. „Dosavadní výši potenciálních škod z těchto případů odhadujeme na 8–15 milionů korun. Zmiňované případy jsou v různé fázi zpracování, některé se blíží ke svému konci. První odměny za odhalení pirátství vyplatíme do léta, půjde řádově o statisíce korun,“ bilancuje Hlaváč. Letos by mohlo být odhadem na odměnách vyplaceno přes milion korun.

Postižené firmy

Přistižené firmy prý většinou podnikají v oblasti služeb, designu, inženýrství a architektury. Nejčastěji se pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy (výrobce Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či utility, například antivirové systémy (Symantec). BSA registruje nejvíce případů pirátství ve firmách, v nichž pracuje deset až sto zaměstnanců.

Podle poslední analýzy se v Česku užívá pirátsky 35 % softwaru a softwarové firmy tím podle BSA přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,8 miliardy korun. „Téměř každý třetí program je pirátský. Poškození výrobci kromě úhrady softwaru mohou navíc žádat dvojnásobek této hodnoty, takže v souhrnu potenciál odměn přesahuje miliardu korun,“ dodává Hlaváč.

Odměna motivuje ke spolupráci

Protipirátská organizace BSA si od motivačního programu slibuje odhalení velkých případů pirátství ve firemním sektoru a snížení počtu anonymních oznámení. Odměny totiž podle ní motivují k vyhledávání firem s velkým legalizačním potenciálem, nikoli jen malých, nepodstatných případů.

„Zajímají nás všechna odvětví a nejen velké firmy. I malá firma může užívat nelegální software za stovky tisíc, či dokonce miliony korun. U řady specializovaných programů se může cena vyšplhat na desítky i stovky tisíc korun za jednu licenci,“ vysvětluje Hlaváč.

Odměny prý rovněž přiměly oznamovatele vyjít z anonymity a aktivně se podílet na prokazování trestné činnosti s vidinou rychlého dosažení náhrady škody. „Anonymů nyní dostáváme minimum a případy se nám daří rychleji zpracovávat. Odměna slouží jako kompenzace času a úsilí, jež informátor vynaloží při řešení případu,“ uzavírá Hlaváč.


(26. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(751)