Ať už pracujete v oblasti IT nebo jste ekonom či manažer firmy, chystáte-li se letos navštívit Mezinárodní strojírenský veletrh, určitě si nenechte ujít v pavilonu Z již tradiční a úspěšný projekt „živé“ balicí linky. Vždy je na ni zajímavý pohled - a letos ji navíc doprovází jedna významná novinka: aktivní zastřešení softwarovým řešením, informačním systémem HELIOS.
Dnes si těžko představíme komplexní výrobní celek, který by nebyl řízen informačním systémem. Na veletrhu se můžete podívat na jednotlivé části balicího procesu i z pohledu nadřazeného řídicího softwaru. Každý úsek balicí linky má svou paralelu ve sledování a vyhodnocování v informačním systému.
HELIOS Packaging Live, jak se letos balicí linka podle svého generálního partnera jmenuje, odpovídá situaci, kdy se v jedné výrobní hale potkává více dodavatelů (strojů, robotů, PC vybavení, informačních systémů, zařízení pro práci s čárovými kódy, apod.) a vytvářejí jediný propojený homogenní celek. Robotizované pracoviště skládá malé výrobky do připravených obalů, paletizační robot je třídí a umisťuje na palety. Do hry vstupuje označování „chytrými“ etiketami (čárový kód i RFID v jednom) a balení naplněných krabic do folie. Palety jsou pak ovinovány folií.
Technologiemi hodnými pozornosti jsou také velkoplošný potisk kartónů, informační dotykové kiosky pro sběr a vkládání informací a stacionární i přenosné čtečky čárových kódů či RFID čipů či různé typy dopravníků. Ukázku moderního využití informací a jejich propojení s přímým výrobním cyklem zprostředkovávají velkoplošné obrazovky, které zajišťují interaktivní vazbu mezi fyzickým a elektronickým tokem informací.
A co tedy konkrétně bude software, provázející balicí linku v rámci MSV, řešit? Tak například traceabilitu (dohledatelnost ve výrobním procesu). Ta je jedním ze základních požadavků libovolné výroby. Nezáleží na tom, zda vyrábíte součástky do letadel či automobilů, potraviny nebo dětské hračky. Pro všechna odvětví je potřeba sledovat celý výrobní tok (včetně variant a operativních zásahů), a to s možností kompletního zpětného dohledání co, jak a z čeho bylo vyrobeno.
Tím se dostáváme k nutnosti neustálého označování a sledování. Za pomocníky si můžeme vzít čárové kódy (klasické, QR kódy a další), RFID čipy, různé potisky přímo výrobků nebo jiné nabízené technologie. Celý proces je průběžně sledován za pomoci ručních nebo do linky zakomponovaných čteček a čidel a dochází k zaznamenávání informací přímo do informačního systému HELIOS. Přes různé Dashboardy může uživatel sledovat celý proces a vyhodnocovat jeho chování a efektivitu.
Důležitou součástí linky, jsou skladové systémy. Sklady vnímáme jako naprostou samozřejmost, ale i zde přichází ke slovu moderní technologie. Pokud nedisponujeme plně automatizovanými sklady, je třeba tuto oblast řešit například nasazením vhodného WMS (warehouse management system) v kombinaci s interaktivním označováním a sledováním dalších informací o skladovaných položkách.
Informace jsou ke skladové položce připojeny/propojeny přímo v systému HELIOS. Ve skladové oblasti se často používají přenosné terminálové čtečky čárových kódů. Skladníci se potřebují pohybovat po velkých rozlohách nejen při příjmu a výdeji položek ve skladu, ale třeba i při vychystávání položek do výroby. Terminálová čtečka napojená na Wi-Fi síť neztrácí vekou výhodu, kdy komunikuje on-line přímo s informačním systémem a pracuje tak vždy s aktuálními daty a zároveň ji pracovník má stále při sobě.
Vyhodnocování a řízení – v informačním systému toto téma již není černou můrou manažerů. Kromě přednastavených základních sad reportů a srovnávacích kritérií (benchmarks) umožňuje využívat přímé uživatelské nastavení dashboardu, vhodné pro libovolnou manažerskou pozici.
Nesmíme zapomenout ani na nutnost zabezpečit tok informací čistě elektronicky nejen v rámci interního výrobního procesu, ale také při expedici výrobků. Ať již máme na mysli, EDI rozhraní pro komunikaci ve sféře B2B nebo například elektronické doklady jako je faktura a dodací list opatřené elektronickým podpisem pro sféru B2C i B2B.
Informační systém však není jediný, neměnný celek. Skládá se vždy z mnoha jednotlivých softwarových řešení, modulů a funkcionalit, které vzájemně navazují, doplňují se a společně tvoří sofistikovaný elektronický „organismus“. Jeho jednotlivé součásti však nemusí nutně pocházet z dílny jediné softwarové firmy. Asseco Solutions, má síť partnerů, kteří, mimo jiné, vyvíjejí řešení, navazující na základní systémy HELIOS. Několik těchto řešení bude i součástí letošní balicí linky.
Jan Mlejnský
Diskutujte o balicích linkách na diskusním fóru pro profesionály Bizio.cz.
Čtěte více o tématu balicích linek na BusinessIT.cz.